Word-Salad-Productive-Writing1

10 padomi rakstniekiem – iesācējiem


Balta lapa un bezgalīga domu straume, kuru nekādi neizdodas uzlikt uz šīs baltās lapas. Pazīstama situācija? Vēlies sākt rakstīt, bet nezini kā? Īpaši tev mūsu žurnālists ir sagatavojis 10 noderīgus padomus rakstniekiem – iesācējiem, pateicoties kuriem, tu varēsi sākt rakstīt…


1. Sāc ar mazumiņu

Nav vērts uzreiz uzņemties kaut ko lielu un censties uzrakstīt romānu – tas atņems daudz laika un interese var pazust kaut kur grāmatas rakstīšanas vidū. Labāk sākt ar īsajiem stāstiem – tā jūs varēsiet patrenēties un jūsu galvā pakāpeniski radīsies arvien lielākas domas un idejas. Rejs Bredberijs šādā režīmā strādāja 30 gadus, pirms viņš uzrakstīja savu slaveno romānu “451 grāds pēc Fārenheita”.Attēlu rezultāti vaicājumam “writing”

2. Daudziem var nepatikt, tas, ko tu raksti

Negaidi piekrišanu no visiem – visiem iepatikties tu nevari. Galvenais ir neapstāties un tu atradīsi savus lasītājus, bet sākumā tev pašam ir jāsaprot, kas patīk tev, un, ja tev pašam nepatiks sevis uzrakstītais, tad kam vēl?

3. Tā ir māksla, nevis darbs

Negaidi algu par savu darbu. Raksti savai baudai – raksti kaut vai rakstīšanas pēc. Literatūra ir māksla, domu plūsma. Ja tu nogursti no rakstīšanas, atpūties. Nepārvērt to par neciešamu darbu, necenties tādā veidā nopelnīt pēc iespējas vairāk naudas. Ja nepieciešams, apstājies pie kādas domas, kuru nekādi nevarēji uzlikt uz lapas, un pārraksti to. Pienāks īstais brīdis un tu atradīsi izeju, kā šo domu uzlikt uz papīra.Saistīts attēls

4. Eksperimentē

Izej no “komforta zonas” un izved no tās savus tēlus. Ja nepieciešams, maini tēlu vārdus. Maini līdz brīdim, kamēr tas tevi apmierina. Jo šie personāži nepastāv, tie galu galā neesi tu pats. Nomainot savu varoņu vārdus, tu iegūsi nepieciešamo distanci un tad tu viņus varēsi nedaudz paspīdzināt. Nostādi viņus tādās situācijās, no kurām viņi nekā nevarēs izkulties. Nosūti viņus uz Aļasku, nostādi smagas izvēles priekšā vai nogalini kādu tēlu, ja to pieprasa sižets.

5. Nebaidies vērsties pēc palīdzības

Ja tu raksti par slepkavu, bet neko nezini par šaujamieročiem, pajautā kādam, kurš to zina. Citādi viss var izdoties samāksloti un lasītājs jums nenoticēs. Šādos brīžos lasītājos nostiprināsies ticība jūsu darbā un viņi noticēs arī pārējai jūsu grāmatai.Attēlu rezultāti vaicājumam “advice”

6. Galvenais ir kvalitāte, nevis kvantitāte

Kodolīgums ir talanta brālis. Raksti maz, bet ieliec tajā visas savas domas. Dažreiz ir pietiekami ar vienu mazu frāzi, lai atstātu uz lasītāju milzu iespaidu. Mūsdienās informācijas plūsma kļūst arvien lielāka, tāpēc lasītājs var izvēlēties jūsu darbu tikai pamatojoties uz to, cik bieza šī grāmata izskatās.

7. Mazāk domāt, vairāk darīt

Nevajag daudz izmantot vārdus “domāja”, “juta”, “atcerējās”, utt. Rakstiet darbības – ļaujiet lasītājam domāt līdzi. Cenšoties paskaidrot katra varoņu rīcību, jūs atvieglojat darbu lasītājam, tāpēc viņi varētu zaudēt interesi par jūsu darbu un vienkārši sākt izlaist lapas, necenšoties iedziļināties zināmās un acīmredzamās lietās. Tas pats attiecas arī uz dialogiem.Attēlu rezultāti vaicājumam “writing book”

8. Apvieno patīkamo ar noderīgo

Nē, tev nav jāraksta ar tādu domu, ka pēc tam to pārdosi. Centies labāk atrast to, kas patīk tev un kas būs interesanti auditorijai, kurai tu gatavojies sākt rakstīt. Ja tu atradīsi šo “zelta vidusceļu”, tu sāksi gūt īstu baudu no grāmatas rakstīšanas, bet lasītāji gūs īstu baudu no tās lasīšanas. Ar šo entuziasmu tavas grāmatas tiks izlasītas vienā elpas vilcienā.

9. Nebaidies mācīties no citiem

Muļķis mācās no savām kļūdām, gudrais – no svešām. Labāk gan mācīties no abām, bet nekad nepalaid garām iespēju pajautāt kaut ko cilvēkiem, kas ir pieredzējušāki par tevi noteiktā jomā. Jautā citiem, apmeklē kursus un forumus, palasi klasiku – ne velti šie darbi ir kļuvuši par klasiku. Nekad nav par vēlu mācīties no meistariem.

10. Vienkārši raksti

Var jau pārlasīt visus iespējamos padomus, bet neviens no tiem jums nedos tās zināšanas, ko jūs gūstat, rakstot pats. Pamēģiniet, rakstiet – rakstiet daudz. Tad jūs procesā redzēsiet pats savas kļūdas un pakāpeniski sāksiet attīstīties. Tas attiecas uz jebkuru amatu.Attēlu rezultāti vaicājumam “writing book”