10 vardi

10 vārdi, kas padara mūs nedrošus par sevi


Pastāv vārdi, ar kuru palīdzību var ātri vien saprast, cik ļoti jūsu sarunu biedrs ir pārliecināts par sevi un saviem vārdiem. Ja tie ir manāmi sarunas vai sarakstes laikā, tas noteikti signalizē – kaut kas nav kārtībā. YOUNG.LV sagatavoja sarakstu ar 10 vārdiem, kuriem nebūtu jābūt jūsu leksikā, lai rastu pārliecību par sevi un par ko jūs sakāt.


1. Es varu

Neskatoties uz, kā varētu likties, pozitīvu šo vārdu zemtekstu, nesteidzaties teikt apkārtējiem, ka varat ko paveikt. Kad jūs apsolat, ka “varat” pabeigt savus darbus laicīgi, tas skan tā, it kā jūs mēģinātu pārliecināt pats sevi – kas nozīmē, ka visticamāk jūs māc šaubas par savām prasmēm, un jums ir grūtības ar laika plānošanu.

2. Diez vai

Vārdu savienojums, no kura noteikti vajadzētu tikt vaļā, ja jums ir kāda oficiāla saruna. Tas, kurš saka, ka “diez vai paveiks kaut ko”, izsauc nepatiku. Ja jūs adekvāti apjēdzat savas spējas un laiku, pār kuru valdāt, jums jāatbild godīgi – varat vai nevarat paveikt kādu darbu. Tā jūs izskatīsieties veiksmīgāk.

3. Kopumā/parasti

Pateicoties tādam “parastam” vārdam, jūsu sarunu biedrs var saprast, ka jūs esat nepietiekami informēts, bieži vien pat pārspīlējot to informācijas daudzumu, ko zināt.

4. Es turu aizdomās

Ja jūs neesat kāds pētnieks vai detektīvs, iesakām jums “neturēt aizdomās”. Nav vērts slēpties aiz vārdu ilūzijām, mēģiniet savas domas izteikt tieši.

5. Neiespējami

Izmantojot savā sarunā, jo īpaši ar nākotnes darbadevēju vai kolēģi, vārdu “neiespējami”, viņš vai viņa sāk zaudēt ticību jums. Nav vērts mānīt savu sarunu biedru, tā vietā sakāt, ka jums var rasties grūtības, veicot kādu uzdevumu.

6. Mani uztrauc

Informējot par savām bažām e-pastā, jūs liekat sarunu biedram šaubīties par savām patiesajām prasmēm. Nav nepieciešamības runāt par savām emocijām – labāk aprakstiet potenciālo problēmu un piedāvājiet variantus tās risināšanai.

7. Es šaubos

Sakot, ka jūs šaubāties, jūs vēl vairāk sākat šaubīties. Kad jūs rakstāt vai sakāt šos vārdus, rodas iespaids, ka jums ir nepietiekami zināšanu, vai arī dotā tēma vispār jūs nemaz neinteresē.

8. Nepieciešams/vajag

Izmantojot kādu no šiem vārdiem, jūs riskējat izskatīties pēc piekasīga cilvēka jūsu kolēģu vai draugu acīs. Mēģiniet izmest šos vārdus no jūsu vārdu krājuma, un pārvērtiet “nepieciešamību” par lūgumu – šādi jūs spēsiet “maigi” gūt nepieciešamo.

9. Sarežģīti/grūti

Pastāvīgi sakot par sarežģījumiem un grūtībām, jūs parādat savu apjukumu. “Sarežģīti/grūti” – tie nav tie vārdi, ar kuriem būtu jāsāk kāda saruna, jo īpaši runājot par darbu.

10. Visticamāk

Izmantojot vārdu “visticamāk”, jūs radāt iespaidu, ka jūs knapi pārzināt sarunas tēmu, un, visticamāk, nepārzināt nepieciešamos faktus, lai kaut ko apgalvotu.


Ja šādi vārdi joprojām ir jūsu ikdienas vārdu krājumā, tad steidzaties no tiem tikt vaļā!

Autors – Marine Hačaturjana

Avots – https://knife.media/lack-of-confidence/