pexels-photo-97906

12 pilsētas īsteniem arhitektūras cienītājiem


Nekas neraksturo pilsētu tik precīzi kā tās ahitektūra. Vai tas būtu vienkāršs pilsētas plānojums, vai kādas kultūras kustības adaptācija. YOUNG.LV piedāvā 12 pilsētas ar satriecošu arhitekrūtu, no Brazīlijas līdz Marakešai.


12. Maroka, Marakeša: Mauritāņu arhitektūra

Riādas – tradicionālas marokāņu ēkas ar iekšējiem pagalmiem, dārziem, kurām ir liela nozīme islāma dizainam, dēļ akcenta, kurš likts uz privātās dzīves neaizskaramību. Apvienojumā ar pilsētas mošejām, minaretiem un  mozaīkām, Marakeša ir īpaša vieta kur apskatīt mauritāņu 12.-17.gadsmita arhitektūru.

pexels-photo-576378

Foto: pexels.com

11. Turcija, Stambula: Osmaņu arhitektūra

Stambulas arhitektūra ir novērojami divu impēriju stila virzieni – Vizantiešu un Osmaņu. Mūsdienu pilsēta ir kultūras un dizaina apvienojums. Lai redzētu šo apvienojumu ceļotājiem pietiek ar Svētas Sofijas katedrāles apmeklējumu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES Processed with VSCOcam with hb1 preset

Foto: pexels.com

10. Itālija, Florence: Renesanse

Ir grūti aizbēgt no Atdzimšanas ēras estētikas, Florencē – kustības dzimšanas vietā, 14.gadsmita beigās. Simetriskas un ģeometriskas struktūras – kolonnas un kupoli, akcents uz reālisma un cilvēciskajām formām, atkāpe no viduslaiku stingrajām līnijām.

pexels-photo-415604

Foto: pexels.com

9. Indija, Čandīgarha: “Zelta vidus” modernisms

Pēc Indijas sadalīšanas premjerministrs uzticēja kādam Šveices arhitektam izveidot organizētu un progresīvu pilsētu : to, kurš spētu atšķirties no pagātnes arhitektūras tradīcijām.

pexels-photo-574324

Foto: pexels.com

8. Itālija, Barselona: Katalāņu moderisms

Liekot lietā modernās gotisma un austrumu tehnikas, katalāņu arhitekts, Antonio Gaudi gribēja radīt organisku telpu pilsētā. Pastaigājoties pa Barselonu var redzēt keramiskās un vitrāžu mozaīkas, kā arī viļņveida mūrus, metāla izstrādājumus, kuru autors ir Gaudi.

pexels-photo-372499

Foto: pexels.com

7. Florida, Maiami: Art Deko

Maiami atrodas pati lielākā Art Deko arhitektūras kolekcija pasaulē. Lai pilsēta kļūtu par maksimāli mūsdienīgu un tūristu vidū pieprasītu galamērķi, 1920.-30ajos gados, arhitekti pievēršās simetriskajiem un ģeometriskajiem Art Deko leņķiem, ziedu un dzīvnieku motīviem, pasteļtoņiem, tādā veidā parādot piekrastes pilsētas mūžīgo kustību.

pexels-photo-208643

Foto: pexels.com

6. Vjetnama, Hanoja: Franču koloniālisms

Franču koloniālisms – arhitektūras stils, kuru izmantoja francūži kolonializācijas laikā. Šis stils ir īpaši ievērojams Āzijas dienvidaustrumos, par ko liecina 20.gadsmita sākuma ēkas Hanojā. Par pašām spilgtākajām stila liecībām var uzskatīt prezidenta pili un Hanojas operteātri.

pexels-photo-119775

Foto: pexels.com

5. Itālija, Roma: Baroks

Romieši vienmēr ir bijuši pazīstami kā nepārspējami inovātori, tādēļ, nav pārsteidzoši, ka tieši Roma ir spējusi adoptēties gandrīz jebkuram arhitektūras stilam, jau no senajiem klasiskajiem stiliem (romantisms, gotika, Atdzimšanas ēras stils). Šodien pilsēta ir viens no lielākajiem 17.gadsmita baroka arhitektūras centriem.

pexels-photo-106109

Foto: pexels.com

4. Ungārija, Budapešta: Modernisms

Modernisms Budapeštas modē ienāca 20.gadsmita sākumā, un līdz šai dienai pilsēta ir viens no spilgtākajiem modernisma paraugiem. Dunajas krastos var redzēt uzliekas formas un organiskus krāsojumus.

pexels-photo-66191

Foto: pexels.com

3. Grieķija, Atēnas: Klasicisms

Pasaulslaveno Atēnas drupu apmeklējums, tas ir kā lēciens uz Seno Grieķiju, kur drupas stāsta par četrsimto gadu pirms mūsu ēras. Tempļi šeit turas uz gadsimtiem senām kolonnām, bet dievu skulptūras šeit ir pavisam ierasta parādība.

santorini-travel-holidays-vacation-161275

Foto: pexels.com

2. Brazīlija, Brazilja: Futūrisms

Kad Žuselins Kubičeks kļuva par Brazīlijas prezidentu, viņš izveidoja jaunās galvaspilsētas būvniecības plānu. Viņš nozīmēja arhitektu – Oskaru Neimeru, par projekta atbildīgo, un pāris mēnešu laikā arhitekts izveidoja dzīvojamo un komercmāju projektus.

pexels-photo-97906

Foto: pexels.com

1. Krievija, Sanktpēterburga: Rokoko

Rokoko pirmssākumi meklējami 18.gadsmitā, Francijā, kā pretēja kustība senajam baroka stilam. Par rokoko pazīmēm var uzskatīt biezas, šķības līnijas, bālas krāsas, greznus motīvus. Viens no zīmīgākajiem rokoko piemēriem ir Jekaterinas pils, Sanktpēterburgā.

pexels-photo

Foto: pexels.com


Autore: Marine Hačaturjana