andrew-neel-209619-1050×700

5 Ķīnas filozofijas uvei nekā nedarīšanas principi


Ķīniešu mācību uvei dēvē par nepiespiesto pūļu mākslu, citiem vārdiem sakot – nekā nedarīšanas mākslu. YOUNG.LV apkopojis 5 šīs filozofijas principus, kuri palīdzēs tikt galā sarežģītās dzīves situācijās un liks uz pasauli paskatīties ar svaigu skatu.


1. Darbības neesamība nav vienāda ar bezdarbību.

 

No ķīniešu valodas – uvei tulkojas kā “nedarīšana” vai “darbība bez darbības”. Ķīnas filozofi uzskatīja to par dabisku dzīvesveidu, pretstatā aktīvai mērķtiecībai un notikumu sasteigšanai. Taču nevajadzētu jaukt uvei ar bezdarbību. Saskaņā ar šo mācību, cilvēkam nevajadzētu izniekot savu enerģiju veltīgi, tā vietā jārīkojas tikai tad, kad rodas tam atbilstoši apstākļi.

ehimetalor-unuabona-270319-1050x697

Photo by Ehimetalor Unuabona on Unsplash

2. Visums nav noskaņots pret mums.

 

Lai dzīvotu saskaņā ar uvei principiem, nepieciešams apzināties savu saistību ar visu, kas norisinās dabā. Neskatoties uz to, ka mums jābūt skaidriem savas dzīves rāmjiem, kā bērniem, kas iziet rotaļāties aiz parka robežām, nepieciešams saglabāt arī atvērtību un nebaidīties būt ievainojamiem. Apziņa, ka mums nevajag stāties pretim Visumam un, ka tas patiesībā nav pret mums noskaņots, dāvās mums ilgi gaidīto brīvību.

alex-wong-17989-1050x700

Photo by Alex wong on Unsplash

3. Nemierīgu prātu nepieciešams nomierināt.

 

Ja arī mēs neveicam nekādas darbības, mūsu prāts turpina būt nemierīgs. Saskaņā ar uvei, padarīt mierpilnu nepieciešams ne tikai ķermeni, bet arī prātu. Pretējā gadījumā mēs nespēsim aptvert, vai darbojamies saskaņā ar pasaules enerģiju vai arī vienkārši sekojam sava ego vēlmēm. Senās Ķīnas filozofs Laodzi norāda, ka nepieciešams iemācīties vērot, ieklausīties savā iekšējā balsī, kā arī sadzirdēt apkārtējo.

larm-rmah-188784-1050x700

Photo by Larm Rmah on Unsplash

4. Pārmaiņas ir neizbēgamas un ar to nepieciešams samierināts.

 

Dabā viss nepārtraukti mainās. Šīs pārmaiņas nosaka likumi, kurus nav mūsu spēkos mainīt, reizēm nav iespējams aptvert. Tādēļ cīnīties ar pārmaiņām ir bezjēdzīgi. Tas būtu tā pat kā, ja mēs vēlētos apstādināt gadalaiku maiņu vai saullēktu. Pieņemot pārmaiņas dabā, mēs daudz vieglāk spēsim pieņemt pārmaiņas mūsu pašu dzīvē. Pasaule nestāv uz vietas, līdz ar pasauli, maināmies arī mēs. Pamēģiniet nepretoties tam, lai ieraudzītu pārmaiņu pozitīvos aspektus.

andrew-neel-209619-1050x700

Photo by Andrew Neel on Unsplash

5. Bezmērķīgā virzība.

 

Mūsdienās mērķa neesamība tiek uzskatīta par nespēju pielāgoties savai dzīvei. Ķīniešu filozofs Džuandzi mācīja tādu dzīvesveidu, kuru pats dēvēja par bezmērķīgo virzību. Lai to izskaidrotu, viņš piedāvāja analoģiju – salīdzinot to ar mākslinieka vai amatnieka darbību. Talantīgs mākslinieks vai amatnieks neizvērtē savu darbību secību. Viņu prasmes ir kļuvušas par viņu pašu sastāvdaļu, katra viņu darbība tiek veikta instinktīvi, spontāni, nedomājot par šīs darbības iemesliem. Tieši šādu stāvokli centās sasniegt senie filozofi ar uvei palīdzību.

bonnie-kittle-302772-1050x700

Photo by Bonnie Kittle on Unsplash


Marine Hačaturjana