329337_208097585913377_102351536487983_554063_5860937_o_original-1050×825

5 Reja Bredberija grāmatas, kas noteikti jāizlasa


22. augustā amerikāņu rakstniekam Rejam Bredberijm paliktu 96 gadi. Dzīves laikā Bredberijs radīja vairāk nekā 800 dažādu literatūras darbu. Viņa bibliogrāfijā ir romāni, stāsti, lugas, piezīmes un dzeja. Rakstnieks tiek uzskatīts par zinātniskās fantastikas klasiķi. Par godu Bredberijam YOUNG.LV sagatavoja sarakstu ar viņa populārākajiem literatūras darbiem.


„451 grāds pēc Fārenheita”

Sižets: Antiutopisks romāns stāsta par nākotni, kurā visus drukātos darbus iznīcina speciālā ugunsdzēsēju vienība. Grāmatu glabāšana tiek uzskatīta par pārkāpumu. Interaktīvā televīzija manipulē sabiedrību. Gajs Montegs, galvenais varonis, ir „ugunsdzēsējs” un ir pārliecināts, ka pilda darbu, kas palīdz cilvēcei, taču drīzumā viņš kļūst nepamierināts sabiedrības rīcībā…

Fakts: Romāna nosaukums radies pēc tā, ka papīrs sāk degt pie 450 grādiem. Bija pieļauta kļūda (papīrs deg pie temperatūras450 °C, aptuveni 843 °F), jo autors bija konsultējies ar ugunsdzēsēju, kas sajauca temperatūras skalas.

Citāts: “Nav svarīgi, ko cilvēks dara, vectēvs teica, svarīgi tikai, lai viss, kam viņš pieskaras, kļūtu citāds, lai tajā paliktu daļa viņa paša. Tieši tur slēpjas atšķirība starp vienkāršu mauriņa pļāvēju un īstu dārznieku, vectēvs teica. Pirmais nāk un aiziet, kā nebijis, bet otrais ir ieguvis nemirstību.”


„Pieneņu vīns”

Sižets: Stāsts lielākoties ir autobiogrāfisks. Varoņi – četri puišeļi. Brāļi Toms un Duglass un viņu draugi Džons un Čārlijs. Grāmata tiem stāstīts par notikumiem, kurus novēro vai ir iesaistīti puiši. Pieneņu vīns, notverta un pudelē iespundēta vasara.

Fakts: 2006.gadā publicēts romāns „Ardievu, vasara” ir „Pieneņu vīns” turpinājums.

Citāts: “”Es to apzinos, es to izjūtu, – lūk tas ir pilnīgi jauns. Daudz no tā, ko cilvēks dara, viņš pats nemaz neapzinās. Bet tad pēkšņi viņam atveras acis un tas nonāk līdz viņa apziņai, un tad nu tas tiešām ir pirmo reizi.”


„Marsiešu hronikas”

Sižets: Vēlaties iekarot Marsu, šī dīvaini mainīgā pasaule, kas apdzīvota ar noslēpumainiem, netveramiem iedzīvotājiem, nav tik tīkama cilvēkiem? Uz priekšu! Esat gatavi izjust nožēlu un skumjas par planētu Zeme, uz kuras uz visiem laikiem paliks jūsu sirds. Šī grāmata ir marsiešu pārsteidzošo piedzīvojumu stāstu cikls.

Fakts: 2010. gadā autors sastādīja „Kanoniskās marsiešu hronikas”, kas uz doto brīdi tiek uzskatīts par pilnīgāko stāstu apkopojumu par Marsu.

Citāts: “Ja jums netīk Marss tāds, kāds tas ir, brauciet labāk atpakaļ uz Zemi.”


“Zāles pret melanholiju bredberijs”

Sižets: Stāstu izlase, kurās autors apraksta cilvēku dabu. Bredberijs no stāsta uz stāstu lasītāju pārnes te uz Venēru, te uz dīvainu dzīvokli, te uz nākotni.

Fakts: Rakstnieks grāmatu veltīja savam tēvam pēc nāves.

Citāts: „Kad viss ir pazaudēts, paliek ticība. Vienmēr kaut kam jātic.”


„Cilvēks bildēs”

Sižets: Astronautus no Zemes, tālajā un naidīgi noskaņotajā planētā sagaida satraukuma sajūta no tā, ka tuvojas bīstamība un, tā ir nenovēršama.  Izmisumu, ko sajūt astronauti, atrodoties uz svešas planētas, nevar aprakstīt.

Fakts: Saņemot pozitīvas atsauces no literatūras kritiķiem, Bredberijam izdevās atbrīvoties no stereotipa par zemas kvalitātes fantastikas žanra rakstnieka.

Citāts: “Ja uzskati sevi par pieklājīgu cilvēku, uz rupjību nav nepieciešams atbildēt ar rupjību.”