shutterstock_1134406242

5 soļi: kā kļūt par ārstu


Ārsta profesija vienmēr ir uzskatīta par vienu no cēlākajām. Šī profesija arī ir viena no sarežģītākajām un atbildīgākajām, tāpēc, ja vēlies to doties mācīties, nāksies rēķināties ar daudzām bezmiega naktīm pie mācību grāmatām. Turklāt rezultāts ir tā vērts: labi speciālisti tiek novērtēti jebkurā medicīnas iestādē! Par godu studentu atlasei universitātēs, YOUNG.LV ir sagatavojis pamācošu materiālu tiem, kuri kaut reizi dzīvē ir iedomājušies par to, ka varētu izvēlēties ārsta profesiju.


1. Vispirms ir jāizlemj, vai tu patiešām vēlies saistīt savu dzīvi ar medicīnu. Ceļš, kurš jāiziet medicīnas studentiem ir ļoti ilgs un ērkšķu pilns, ne katrs ir spējīgs izturēt smago un garo mācību procesu.


Andrejs, 23 gadi

 “Es mācījos par ārstu divus gadus un aizgāju. Vēl skolas laikā es interesējos par psihiatriju un jau zināju, uz ko tiekšos. Taču studiju laikā es ieguvu reālu pieredzi saziņā ar šādiem cilvēkiem un sapratu, ka vienkārši nevēlos būt tajā visā iekšā. Sapratu, ka šāds darbs manī izraisīja milzīgu spriedzi un runa nav tikai par dzelzs nerviem. Studiju laikā saskāros ar to, ka pasniedzēji bija ļoti piekasīgi, pat bez iemesla. Studijas ir smagas, bet vienmēr visu var iekalt galvā, bet tad jautājums ir cits – vai ir vērts tērēt laiku, spēkus, naudu un jaunību tam visam”.


2. Ja tu tomēr esi nolēmis doties šo ceļu, bet vēl neesi pārliecināts par to, kuru medicīnas virzienu izvēlēties, ir tomēr pie sevis jāizlemj, ar ko tieši tu vēlies nodarboties. Pret šo jautājumu jāattiecas ļoti uzmanīgi, padomā, kur tavuprāt tu varēsi parādīt sevi no vislabākās puses, jo novirzienu ir patiešām ļoti daudz, un ir vērts jau iepriekš aizdomāties par to, vai tu varēsi izturēt studiju procesu, lai nākotnē varētu uzsākt darba gaitas.


Vlada, 22 gadi

 “Sākumā es iestājos koledžā, nomācījos trīs gadus un saņēmu medmāsas diplomu. Pēc tam iestājos universitātē un pēc gada ieguvu bakalaura grādu ķirurģijas medmāsas specialitātē. Man vienmēr ir bijusi vēlme palīdzēt cilvēkiem, par to, lai es iestātos, uzstāja mamma, par ko es viņai esmu ļoti pateicīga, tāpat medicīna ir ļoti pieprasīta sfēra, tajā vienmēr ir vajadzīgi speciālisti. Trešajā studiju gadā ļoti gribējās visu atmest, kad bija nepieciešams kārtot valsts eksāmenus un rakstīt kvalifikācijas darbu.”


3. Jau pēc tam, kad tu vairāk vai mazāk esi izlēmis par novirzienu, ir vērts internetā veikt izpēti un iepazīties ar universitāšu un koledžu, kur piedāvā tevi interesējošo specialitāti, sarakstu. Jautājums nav no tiem vienkāršākajiem, tāpēc tam jāpieiet ļoti nopietni, neaizmirsti vispirms iepazīties ar mācību iestāžu prasībām.

4. Izvēloties savu topošo studiju vietu, ir jāizskata visi varianti, kas tiek piedāvāti tavā valstī, pat tad, ja tā ir cita pilsēta. Pat ja šīs augstskolas nav vispieprasītākās, ir jāizpēta arī to programmas, tādējādi galvā veidosies turpmākais rīcības plāns, pēc kura virzīties uz priekšu būs daudz vieglāk.

5. Protams, ka rīcības plāna punktu uzskaitīšana ir tikai sākums, priekšā vēl ir tālais ceļš uz godpilno “ārsta” titulu, bet nevajag aizmirst, ka īstam medicīnas jomas darbiniekam ir jābūt ļoti augstai atbildības sajūtai, jums jābūt rūpīgam, taktiskam un uzmanīgam. Nebaidieties, ja kāda no uzskaitītajām īpašībām neatbilst jums, tas ir normāli, galu galā, jūs esat tikai sava ceļa sākumā.


Marine Hačaturjana