justin-luebke-43531-1050×701

5 soļi, kas palīdzēs pieņemt svarīgu lēmumu


Mūsdienu pasaulē visapkārt ir tik daudz jautājumu un izvēļu, un cilvēkiem ir aizvien grūtāk pieņemt lēmumus, kā arī mācīties cīnīties ar nogurumu, lai atliktu laiks patiešām nozīmīgām lietām. Ir vērts saprast, kā rīkoties, ja mums jātiek galā ar sarežģītu izvēli. YOUNG.LV ir sagatavojis piecus vienkāršu soļus, kas palīdzēs tuvoties svarīga lēmuma pieņemšanai.


1. Nepaļaujieties uz citiem!

 

Cenšoties uzzināt citu cilvēku viedokli, vienmēr pastāv risks aizmirst par savām vēlmēm un argumentiem. Lai arī cik ļoti kolēģi vai draugi tev vēlētu labu un sniegtu padomus, paļauties vajag tikai uz sevi – tikai pats zināt, kas tieši jums ir vajadzīgs attiecībās vai darbā. Jūs vienmēr varat jautāt apkārtējiem padomu, lai paskatītos uz situāciju no citas puses, bet lēmums vienmēr jāpieņem jums pašiem.

edwin-andrade-153753-1050x832

Photo by Edwin Andrade on Unsplash

2. Beidziet meklēt zīmes!

 

Daudzi no mums tik ļoti baidās pieņemt lēmumus un tiem sekot, ka ir gatavi uzlikt visu atbildību uz likteni vai meklēt zīmes, kurām jāpasaka pareizā atbilde. Patiesībā neviena “zīme” nevar pateikt, kā būtu jārīkojas vai kādu lēmumu vajag pieņemt. Nevajag cerēt uz nejaušībām, labāk saprotiet, kā jūs izturaties pret šīm zīmēm.

tim-mossholder-414902-1050x700

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

3. Nepārcentieties!

 

Lēmumu pieņemšanā (īpaši, ja tā ir svarīga izvēle) mēs bieži apstājamies dažādu argumentu meklēšanas posmā un turpinām pārspīlēt ar plusiem un mīnusiem, iztēlojoties visas iespējamās situācijas. Mēs turpinām analizēt visus par un pret, jo mūs baida atbildība, katras rīcības sekas un neizmantotās izdevības.

justin-luebke-43531-1050x701

Photo by Justin Luebke on Unsplash

4. Nebaidieties uzticēties intuīcijai!

 

Lēmumu pieņemšanā esam pieraduši balstīties uz faktiem. Tomēr arī intuitīvā pieeja var palīdzēt tikpat labi. Lai “ieslēgtu” intuīciju, uz mirkli apstājieties un nedomājiet ne par ko. Uz neilgu laiku aizejiet tur, kur neviens jūs netraucēs un padomājiet par lēmumu. Kādas emocijas jums tas rada? Prieku? Vai uztraukumu?

atlas-green-1507-1050x700

Photo by Atlas Green on Unsplash

5. Nepārdzīvojiet, kad kaut kas nenotiek, kā bija plānots!

 

Labākais padoms tiem, kuri nekā nespēj pieņemt lēmumus, skan tieši šādi: “Vienkārši izvēlieties kaut ko un atslābinieties!”. Diemžēl pilnīgi paredzēt mūsu rīcības iespējamās sekas ir neiespējami – atliek tikai sadzīvot ar neparedzamo dzīvē. Izvēle kļūst īpaši grūta, kad abi izvēles varianti ir tik labi, ka nespēj uzreiz “atmest” otro. Pats svarīgākais ir nebaidīties kļūdīties, jo kļūdas arī ir solis ceļā pretī svarīgiem lēmumiem.

denys-nevozhai-191635-1050x700

Photo by Denys Nevozhai on Unsplash


Marine Hačaturjana