tim-gouw-68319-1050×702

5 soļi, lai mācības pabeigtu uz “teicami”


Aiz loga jau decembris un tas nozīmē, ka lielākai daļai latviešu skolēnu un studentu mācību semestris tuvojas noslēgumam. Pusgads ir palidojis garām, ir pienācis laiks uzlabot sekmes, nokārtot parādus, kā arī vienkārši labi sagatavoties mācību gada gala pārbaudījumiem. YOUNG.LV ir sagatavojis piecus ieteikumus, kas pilnīgi noteikti palīdzēs uzlabot sekmes mācībās, lai vērtējums būtu “teicami”, pat tad, ja vairs nav atlicis daudz laika!


1. Izvēlieties nestandarta vietu, lai gatavotos mācībām

 

Strādājot mājās, mēs esam pieraduši novērst savu uzmanību uz pašsaprotamām lietām, piemēram, telefons, seriāli, spēles. Tieši tāpēc mēs iesākām nodrošināt sevi ar visu nepieciešamo mācībām un doties uz vietu, kur jums nebūs iespēja zaudēt koncentrāciju. Jau sen pierādīts, ka vietas apstākļu maiņa mācību procesā ir lietderīga, kas pilnīgi noteikti ļauj koncentrēt uzmanību, ļaujot izvairīties no prokrastinācijas, kā arī vienkārši iedvesmo jaunas informācijas uztveršanai.

element5-digital-352046-1050x695

2. Strādājot ar tekstiem, neveiciet pasvītrojumus

 

Noteikta teksta pasvītrošana, izceļot galveno, ne vienmēr palīdz uztver vajadzīgo domu, reizēm pat tieši otrādi. Jums jāsaprot, ka mācību mērķis ir uztver tēmu visaptveroši, nevis “iekalt” galvā pasvītrotos teksta gabalus. Neatsakieties no krāsainajiem pierakstiem, taču galvenais ir veikt pierakstus tā, lai pats varat tajos vēlāk orientēties. Pierakstu mērķis ir atvieglot informācijas uztveri, nevis to vēl vairāk sarežģīt.

caleb-woods-275754-1050x591

Photo by Caleb Woods on Unsplash

3. Vairāk interesējieties par mācībām

 

Jā, jā, tieši tā! Mūsdienās mācību grāmatu izmantošana ir tukša laika šķiešana. Dažkārt mēs steigā pāršķirstām  mācību grāmatu, cerot iegaumēt vismaz kaut ko, taču tas neiedarbojas uz atmiņu un loģiskas spriešanas procesiem. Pamēģiniet lasīt materiālu un veiciet pierakstus, koncentrējieties uz pašmācību. Centieties ar saviem vārdiem atainot pašu galveno no izlasītā teksta, uzdodiet sev jautājumus par vielu, kura ir jāapgūst un atbildiet uz tiem. Šāda nodarbe būs ļoti noderīga un trenēs jūsu atmiņu. Turklāt tas jums palīdzēs mācību materiālu apgūt citādāk, nekā ierasts, tādejādi iemācīsities mācību materiālu atstāstīt saviem vārdiem. Ja runa ir par zinātnisko redzespunktu, nebaidieties skaļi izteikt vārdos uzdevuma risināšanu, jo tādā veidā jūs vēlreiz pats sev atkārtojat apgūstamo vielu.

tim-gouw-68319-1050x702

Photo by Caleb Woods on Unsplash

4. Nekautrējaties jautāt pēc pasniedzēja palīdzības

 

Ja jums tiešām rodas jautājumi mācību procesā – vērsieties pie pasniedzēja. Apmeklējiet konsultācijas, risiniet papildus uzdevumus un parādiet tos pasniedzējam. Tādejādi jūs trenēsiet tēmas izpratni un papildus sagatavosieties kontroldarbam vai eksāmenam. Tomēr, ja jūs nevēlaties vērsties pie pasniedzēja, stāstiet jauniegūtās zināšanas saviem draugiem un varbūt kopā, nepiespiestā atmosfērā varēsit materiālu daudz labāk izprast un droši uzdot jums interesējošus jautājumus draugam.

rawpixel-com-252130-1050x701

Photo by rawpixel.com on Unsplash

5. Nemācieties naktīs

 

Reizēm liekas – ja vairāk laika pavadīsi pie mācību materiāliem, tad vairāk iemācīsies. Tieši otrādi – mūsu smadzenes darbojas tā, ka vienā noteiktā laikā tās pārstāj uztvert informāciju. Jūs varat kaut 50 reizes pārlasīt tekstu, bet, ja būsiet noguris vai gribēsiet gulēt, neko no iepriekš izlasītā neuztversiet. Izvirziet sev mērķi – paspēt visas savas lietas izdarīt līdz plkst. 21.00, pēc tam ļaujieties atpūtai. Ja jūs tomēr neesat pārliecināti, ka labi esat apguvis materiālu, iesakām pirms miega vēlreiz ar acīm pārskriet tekstam. Jums būs vairāk laika miegam, lai ar jauniem spēkiem ķertos klāt pie darba.

prasanna-kumar-218701-1050x589

Photo by Prasanna Kumar on Unsplash


Marine Hačaturjana