writers-block-1050×698

7 aizliegti rakstnieki: kāpēc Ķīnā “Alise Brīnumzemē” ir pretlikumīga?


Sabiedrībā jau sen pastāv stereotips, ka mūsdienu jaunatnei ne pārāk patīk lasīt. Tajā pašā laikā ir vērojams, ka bieži tiek lasītas tieši aizliegtas grāmatas. Aizliegtais auglis ir salds un daudzu cilvēku uzmanību neapšaubāmi pievērš fakts, ka šīs grāmatas ir aizliegtas – tās gribas izlasīt kaut vai tikai tāpēc, lai noskaidrotu, kāpēc tieši tās ir aizliegtas. Tāpēc YOUNG.LV jums ir sagatavojis sarakstu ar rakstniekiem, kuri ir bijuši vai vēl aizvien ir aizliegti…


1. Stefānija Meiere

Vēl pirms “Greja 50 nokrāsu” iznākšanas daudzi pievērsa uzmanību šīs grāmatas analogam – “Krēsla”. Varētu šķist, ka Stefānijas Meieres vienkāršais romāns par attiecībām starp meiteni un vampīru vienlaicīgi ir kļuvis par gan pašu populārāko, gan arī neviennozīmīgāko tā laika romānu. Romāns iekļuvis ASV skolu bibliotēku aizliegtajā sarakstā, jo tajā vērojama seksuāla atklātība, kas “neatbilst” reliģiskai pārliecībai.

Lūk, tev nevainīgs mēģinājums lauzt stereotipus par vampīriem.kinopoisk.ru

2. Vladimirs Nabokovs

Romāns “Lolita” ir Nabokova vizītkarte un, pirms tas tika iekļauts skolu obligātās literatūras sarakstos, tas tika aizliegts. Aizlieguma iemesls ir grāmatas sižets – stāsts par nobrieduša vīrieša kaisli pret jaunām meitenēm. Kaisle pret 12 gadus vecām meitenēm – pēc šī fakta vairs nav nekāds pārsteigums, kāpēc šo grāmatu gandrīz atteicās publicēt. “Sunday Express” redaktors to nosauca par vispretīgāko jebkad sarakstīto grāmatu. Izdevējs no aprites izņēma pilnīgi visu grāmatas tirāžu.

Līdzīgs liktenis “Lolitu” sagaidīja arī Francijā, Anglijā, Dienvidāfrikā, Argentīnā, Jaunzēlandē, savukārt ASV grāmata publicēta bez kādām problēmām.

Tā rezultātā “nomelnošanas kampaņa” savu darbu bija padarījusi – grāmata autoru padarīja slavenu, nesot lielus ienākumus.nabokov 2

3. Lūiss Kerols

Visiem pazīstamā “Alise Brīnumzemē” Ķīnā aizliegta 1931. gadā saskaņā ar Huaņas provinces likumiem – pēc šī likuma  dzīvniekiem bija aizliegts izmantot cilvēku valodu un jebkuram, kurš pielīdzināja dzīvniekus cilvēkiem, draudēja nāvessods.
Izrādās, ka ne visiem pazīstams Trakais Cepurnieks un Češīras kaķis.2af38e962f040a3fb1d742e69944ea74

4. Jevgeņijs Zamjatins

 “J. Zamjatinam ir jāsaprot šī vienkāršā doma, ka sociālistiska valsts bez šāda rakstnieka var arī iztikt” (“Literārā avīze”).

Viņa grāmata “Mēs” atzīta par briesmīgu nākotnes komunisma karikatūru. Romāna publikācija PSRS bija neiespējama. Tāpat romānā tika vilktas paralēles ar notikumiem saistībā ar “karu starp pilsētu un laukiem”. 20. gadsimta beigās pāri Zamjatina galvai gāzās negācijas no literārās varas puses.

Tajā pašā laikā 20-tajos gados “Mēs” tomēr tika publicēts ASV un Francijā, savukārt dzimtenē rakstnieku publicēja vien 1988. gadā.0003-010

5. Salmans Rušdi

“Sātaniskās vārsmas” (1988) ir šī uz Lielbritāniju emigrējušā indieša grāmata. Lai gan no pirmā skata tajā nav redzams nekas peļams, musulmaņu sabiedrība tajā saskatīja negatīvu attieksmi pret islāmu. Pēc grāmatas publikācijas Anglijā visā pasaulē valdīja neapmierinātības vilnis – cilvēki pieprasīja grāmatu aizliegt.

Rezultāts:

– 15 mēneši Venecuēlas cietumā par šīs grāmatas lasīšanu;

– Sodi Japānā par šīs grāmatas angļu kopijas pārdošanu;

ASV vairāki grāmatu veikali ir pat atteikušies pieņemt šo grāmatu, saņemot draudus no svešiniekiem

1989. gadā Pakistānā un Indijā norisinājās masu demonstrācijas pret autora grāmatu, kurā cieta un tika nogalināti vairāki protesta dalībnieki.

Irānas valdība pat gāja vēl tālāk – šajā valstī aicināts izpildīt nāvessodu visiem, kas ir saistīti ar šīs grāmatas izdošanu, bet par paša autora galvu izsludināta atlīdzība.

Principā viņš uzrakstīja grāmatu, liekot savu galvu ķīlā.salman-rushdie

6. Boriss Pasternaks

Viņš tika aizliegts un pakļauts nežēlīgai vajāšanai viņa grāmatas “Doktors Živago” dēļ – tas ir episks mīlas stāsts, kas norisinās Krievu revolūcijas laikā, un tā zemtekstā vērojams boļševiku partijas nosodījums.

Pasternaks savus lasītājus atrada aiz dzimtenes robežām un vairākas reizes izvirzīts Nobela prēmijai literatūrā, bet viņš pēc saviem apbalvojumiem tā arī nekad neieradās, jo no saviem tautiešiem izjutis milzīgu spiedienu.

Taču 1988. gadā grāmatas aizliegums tika atcelts.Boris_Pasternak_cropped

7. Pīters Raits

Bijušais britu drošības dienesta MI5 darbinieks 1985. gadā centās publicēt autobiogrāfiju “Spiegu ķērājs”, kurā uzmanība vērsta uz politisko slepkavību mēģinājumiem un MI5 informācijas pārtveršanas operācijām.

Neskatoties uz visiem britu valdības mēģinājumiem liegt piekļuvi šai grāmatai, tā guva milzu popularitāti. Uz “haipa” viļņa grāmata turpina iznākt Austrālijā un Skotijā, kaut gan tā vēl aizvien ir aizliegta Anglijā. Visi mēģinājumi apslāpēt informācijas noplūdi bija veltīgi.1916(2)

Materiāla autors: Ņikita Podobeds