drew-coffman-110618-1050×699

7 šausmu lietas, kas notiek ar mums, ja dzeram pārāk daudz kafijas


Cik bieži jūs dzerat kafiju? Daži cilvēki uzskata, ka kafija ir universāls līdzeklis cīņā ar miegu, citi vienkārši to sauc par savu mīļāko dzērienu. Tomēr kā kafija ietekmē mūsu veselību? Kas notiek ar mūsu ķermeni, kad dzeram kafiju? Šodien YOUNG.LV jums palīdzēs to saprast.


Kafijas sastāvā ir kofeīns un iespējams bez tā dzērienu varētu uzskatīt par lietderīgu. Nav svarīgi, kādā veidā mēs uzņemam kofeīnu – vai tā ir kafijas tasīte vai enerģijas dzēriens, tā ir psihotropa viela. Tāpat kā visas narkotikas, kofeīns mums nodara ļaunu un negatīvi ietekmē veselību. Lai uzzinātu par visām šausmām, kas notiek ar mums, regulāri dzerot  kafiju, turpiniet lasīt tālāk…

 

1. Jo vairāk kafiju jūs dzerat, jo vairāk jums to vajag

 

Lietojot kafiju, tas kļūst par ieradumu. Kad jūsu ķermenis pierod pie kofeīna uzņemšanas, jums ir ļoti viegli kļūt psiholoģiski atkarīgam no tās.

Kofeīna dzērienu mērķis (gan kafijas, gan Reb Bull) ir noturēt jūsu enerģiju un fokusu. Kofeīns atdarina “miegainu” ķīmisku vielu mūsu smadzenēs. Ja jūs beidzat dzert kafiju, tad sāksiet justies vēl vairāk noguris kā iepriekš.

Lūk, kāpēc sanāk tā – jo vairāk kafiju jūs dzerat, jo vairāk jums tā ir vajadzīga, lai diena būtu izdevusies.

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

 

2. Kā jau ar visām narkotikām, sākas atkarība un krīzes

 

Kofeīns ir viena no visbiežāk lietotajām psihotropajām  vielām. No regulāras kofeīna lietošanas jums var rasties atkarība un krīzes.

Kad jūs pēkšņi pārstājat lietot kafiju, jūs sākat justies kā sagrauts. Jums sāk sāpēt galva, paliek grūti koncentrēties, jūs izjūtat lielu nogurumu, pat depresiju, pārmērīgu aizkaitinātību (tādi paši simptomi ir arī pēc nikotīna lietošanas pārtraukšanas!). Tas viss nepāriet, līdz jūs neizdzerat kafijas tasīti.

Photo by Michał Grosicki on Unsplash

 

3. Pārāk liels kafijas patēriņš var palielināt sirdsslimību un sirdstriekas iespējamību

 

Dzerot vairāk par četrām tasītēm nefiltrētas kafijas, ilgtermiņā ikvienu novedīs pie sirds slimībām.

To ietekmē arī kafijas pagatavošanas veids. Tika veikts pētījums, kurā tika noskaidrots, ka, izdzerot vairāk kā divas tasītes espresso vai kapučīno dienā, tas negatīvi ietekmē sirds veselību.

Photo by Matt Hoffman on Unsplash

 

4. Kofeīns var izraisīt dusmas un garastāvokļa maiņas

 

Kad jūs esat priecīgs un pilns ar spēkiem pēc divu espresso izdzeršanas, ķermenī sāk izdalīties adrenalīns. Tas ļauj jums justies labi un dod spēku. Šāda adrenalīna daudzuma dēļ pār jums sāk valdīt emocijas. Tādā stāvoklī jums ir mazāka kontrole pār sevi. Jūs varat kļūt aizkaitināts, agresīvs un nervozs.

Photo by Javier Molina on Unsplash

5. Mūsu organisms uztraucas kofeīna dēļ

Otra ķīmiskā viela, kas izdalās kopā ar adrenalīnu, ir kortizols – stresa hormons.

Kad ir aktivizējies stresa hormons, ķermenī paātrinās vielmaiņa, paaugstinās cukura līmenis asinīs un mums parādās izsalkums. Tas izskaidro to, kāpēc pēc kafijas tasītes izdzeršanas mēs ellišķi gribam ēst.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

6. No kafijas rodas bezmiegs

Jūs, protams, jau zināt, ko jums var nodarīt kafijas tasīte pāris stundas pirms miega. Regulāra kafijas dzeršana dienas otrajā pusē var radīt ilgtermiņa miega problēmas.

Kofeīns jums traucēs iemigt.

Photo by Drew Coffman on Unsplash

 

7. No kofeīna palielinās trauksmes izjūta

 

Ja jūs ciešat no trauksmainības vai nervozitātes, tad kafija situāciju tikai pasliktinās. Kofeīns var izprovocēt panikas lēkmes cilvēkiem, kas cieš no sociofobijām un panikas lēkmēm.

Tas notiek tāpēc, ka kofeīns stimulē adrenalīna izdalīšanos, kurš atmodina mūsu nervu sistēmu.

Photo by Alphacolor 13 on Unsplash


Sofija Lakisova