The_Great_Wall_of_China_at_Jinshanling-edit

8 pārsteidzoši fakti, kas patiesībā ir tikai mīti


Bieži vien pat nepiedomājot un saklausoties citu teikto, izplatām informāciju, kas nemaz nav patiesa. Šajā rakstā apkopotie mīti noteikti būs tev pazīstami, kas nodarbinājuši ne mazums zinātnieku prātu un ir aktuāli arī mūsdienās.


1. Lielais Ķīnas Mūris ir redzams pat no kosmosa

Patiesībā: Mīts ir radies salīdzinoši nesen kādas animācijas filmas dēļ (Ripleys believe It or Not) 1932. gadā, kurā bija teikts, ka Lielais Ķīnas mūris redzams no kosmosa. Astronauti, kas pabijuši kosmosā, šo apgalvojumu noliedz, kā iemeslu minot cilvēka acs jutību pret kontrastu, arī mūris ir līdzīgā tonī kā Zemes virsma. Tiesa, tas  ir redzams 160 kilometru attālumā no Zemes, bet tomēr šis mīts tiek uzskatīts par aplamu.

2. Mēs izmantojam tikai 10% savu smadzeņu potenciāla

Patiesībā: Īsti nav zināms iemesls, kāpēc un kad  šāds mīts radies, bet pat Alberts Einšteins šādi izskaidroja savu apbrīnojamo intelektu. Mūsdienās zinātnieki un ārsti izsmej šo apgalvojumu, jo pat visvienkāršākās funkcijas nodarbina vairāk kā 10% cilvēka smadzeņu. Ikdienā viss smadzeņu potenciāls tiek izmantots bez apstājas, arī naktī.Attēlu rezultāti vaicājumam “brain potential”

3. Vērši kļūst nikni, kad ierauga sarkanu krāsu

Patiesībā: Lai pārbaudītu mīta patiesumu, tika veikts eksperiments, kura laikā vērša priekšā plivināja sarkanu, baltu un zilu karogu. Visas krāsas guva vienādu reakciju, tāpēc secināja, ka vērša dusmas izraisa karoga plivināšana, nevis tā krāsa.Attēlu rezultāti vaicājumam “bull red”

4. Tu guļot apēd 8 zirnekļus gadā

Patiesībā: Zinātnieki šo faktu noliedz vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, zirnekļiem nav intereses doties pie cilvēkiem, jo pie mums nav barības jeb upura, ko zirnekļi meklē. Otrkārt, ja tu guli ar muti vaļā, visticamāk, ka krākšanas troksnis tos nobiedēs, tāpēc varam gulēt mierīgi, jo šis mīts ir un paliek tikai mīts.Attēlu rezultāti vaicājumam “sleeping”

5. Laimes cepumi (Fortune cookies) radušies Ķīnā

Patiesībā: Zvanu formas cepumi radušies Kijoto (Kyoto) Japānā (tur zvans simbolizē laimi), un nonāca ASV, Sanfrancisko 19. gadsimtā ar kāda japāņu imigranta palīdzību. Lielākais laimes cepums pasaulē izgatavots Bruklinā, Ņujorkā.Attēlu rezultāti vaicājumam “Laimes cepumi (Fortune cookies)”

6. Nometot monētu no Empire State Building, var nosist cilvēku

Patiesībā: Pateicoties gaisa pretestībai, gravitācijas spēks nepārvērtīs monētu par nāvējošu ieroci. Trāpot pa galvu, tas nevar izraisīt letālas sekas, bet rastos sajūta, it kā kāds tev būtu iesitis.Attēlu rezultāti vaicājumam “Empire State Building”

7. Visas pasaules skudras kopā sver vairāk, kā cilvēki

Patiesībā: Šo mītu radīja Hārvardas profesors Edvards O. Vilsons un vācu biologs Berts Hoelldoblers 1994. gadā sarakstītā grāmatā ‘’Ceļojums pie skudrām’’(Journey to the Ants). Bet vari neuztraukties par kukaiņu uzbrukumu. Pēc jaunākajām zinātnieku metodēm, šis mīts ir aplams jo, nosakot aptuvenu skudru skaitu, tika izrēķināts, ka tās nepārsniedz cilvēku svaru (protams, precīzu skudru skaitu nav iespējams noteikt), kā arī cilvēku skaits turpina pieaugt.Attēlu rezultāti vaicājumam “skudras”

8. Espresso satur vairāk kofeīna kā krūze kafijas

Patiesībā: Ir grūti salīdzināt šos abus dzērienus, bet kopumā krūze kafijas satur divas reizes vairāk kofeīna, nekā mazā espresso krūzīte. Bet, ja tev ir mērķis izdzert vairākus šādus espresso, tad visticamāk būsi ieguvis vairāk kofeīna, nekā dzerot parasto krūzi kafijas. To var noteikt dažādi faktori, piemēram, krūzes izmērs, kafijas pupiņu veids, ūdens temperatūra, piens u.c.

Attēlu rezultāti vaicājumam “espresso”