alice-wonderland-image-wallpaper-iphone-6-1050×750

Alise Brīnumzemē: kā dzimusi leģenda


Kas gan nezina Lūisa Kerola grāmatu „Alises piedzīvojumi Brīnumzemē”? 1865. gada 25. novembrī dienasgaismu pirmo reizi ieraudzījusi šī slavenā grāmata. No šī brīža ir pagājis 151 gads, taču gan bērni, gan pieaugušie, vēl aizvien atceras Trako Cepurnieku vai Marta Zaķi… Taču ne visi zina šīs grāmatas radīšanas vēsturi, kā arī par tās autoru, tāpēc YOUNG.LV ir nolēmis par to pastāstīt sīkāk.


Par autoruSaistīts attēls

Lūiss Kerols ir pseidonīms, jo īstais angļu rakstnieka un matemātiķa vārds ir bijis Čārlzs Latvidžs Džonsons. Viņš dzimis Češīras grāfistē, Anglijā, Dārsberijas ciematā. Pasniedzis matemātiku Oksfordas koledžā. Pēc viņa studentu vārdiem, profesors Čālrzs Džonsons bijis samērā garlaicīgs cilvēks, taču viss mainījies, kad viņš radījis savus aizraujošos stāstus.

Par Alisi

Attēlu rezultāti vaicājumam “alice in wonderland alice”

1862. gadā Lūiss Kerols kopā ar savu draugu, mācītāju Robertu Daukortu un trīs Oksfordas koledžas rektora meitām devās laivu braucienā. Pastaigas laikā viena no meitenēm, desmit gadus vecā Alise, palūdza viņai izstāstīt kādu interesantu stāstu. Un tad Lūiss Kerols izdomājis stāstu par Alisi, kas aizskrējusi pakaļ baltajam trusim un iekritusi dziļā alā. Tas viņu aizvedis uz noslēpumainu istabu ar daudzām aizslēgtām durvīm… Šis stāsts meitenēm tā paticis, ka Alise palūgusi Lūisam to viņai uzrakstīt.

Lūiss Kerols vairākas reizes pārrakstījis šo stāstu, un 1864. gadā uzdāvinājis savai mūzai gala variantu, ko viņš pats arī bija ilustrējis. Savukārt pēdējā lapā ievietojis tās pašas Alises Lidelas fotogrāfiju.

Interesanti faktiAttēlu rezultāti vaicājumam “алиса в стране чудес рукопись британский музей”

  • Pirmais manuskripta nosaukums bijis „Alises piedzīvojumi pazemē”.

Ar roku sarakstīto pasakas variantu Alise Lidela 1928. gadā pārdevusi akcijā, kur tas nopirkts par 15400 britu mārciņām. Pēc 20 gadiem tas tika izpirkts un nodots Britu muzejam.

  • Pastāv vairāk nekā 25 šīs pasakas ekranizācijas – pirmā no tām izdota 1903. gadā. Tā ir 12 minūtes gara, kas tajā laikā bijusi uzskatāma par pilnmetrāžas filmu.

Angliski runājošās valstīs Kerola pasakas ieņem trešo vietu starp visvairāk lasītajām grāmatām. Pirmās divas vietas ieņem Bībele un Šekspīra lugas.


Citāti

Attēlu rezultāti vaicājumam “алиса в стране чудес чеширский кот”

 „Jebkuram piedzīvojumam ar kaut ko ir jāsākas… banāli, bet pat šeit tā ir patiesība…” (Češīras kaķis)

 „Es vienkārši nezinu, kas es pašlaik tāda esmu. Nē, es, protams, aptuveni zinu, kāda es biju no rīta, kad piecēlos, taču kopš t laika es visu laiku esmu tad šāda, tad tāda, kaut kāda ne tāda.” (Alise)

– „Un kur es varu atrast kādu normālu?”

– „Nekur,” – atbildēja Kaķis. „Normālu nepastāv. Jo visi ir tik dažādi un pilnīgi ne vienādi. Un tas, manuprāt, ir normāli.” (Češīras kaķis)