fon-1050×700

Brīvdienas Britānijā: 8 fakti par Angliju, kurus ir vērts zināt visiem, kas plāno turp braukt mācīties vai strādāt


Vairs nav nekāds jaunums, ka studenti pamet savu tēvzemi un dodas uz ārzemēm laimes meklējumos. Statistikas dati liecina, ka 65% jauniešu, lai iegūtu augstāko izglītību, izvēlas tieši Lielbritāniju. Tomēr maz kāds var droši apgalvot, vai ir vērts dzimto iemainīt pret Viljama Šekspīra un Čārlza Dikkensa zemi. YOUNG.LV žurnāliste Darja detalizēti izklāstīs pašu nepieciešamāko, kas jāzina pirms doties uz ārzemēm.


Sveicināti! Būtu jāsāk ar to, ka man ir palaimējies apciemot Angliju 3 reizes, pie tam apmeklējot vairāk kā 5 dažādas pilsētas – Londonu, Mančesteru, Liverpūli, Ņūkāslu, Donkasteru u.c. Neilgā laika periodā mans iespaids par šo valsti izveidojās visai pozitīvs, vecās gaidas tika pilnībā izkliedētas.

Tātad, 2 ceļojumu mērķis bija apciemot ģimenes draugus, kas dzīvo Ņūkāslā, pašos Anglijas ziemeļos; no turienes līdz Skotijai nieks vien ir. Brīnišķīgās 2 nedēļas svešā valstī, kura pēcāk man kļuva par visai tuvu, bija piepildītas ar veselu lērumu jaunu iespaidu. Ko tur lai saka, dūdu un vīriešu rūtaino svārku dzimtenei nepabraucām garām – gan pastaigājāmies pa Edinburgu, gan ar Angliju salīdzināt paguvām – bijām gana apmierināti.

Te nu būs solītie 8 fakti par Angliju:

1.  Dažādās Britānijas daļās iedzīvotāju akcents atšķiras

Tik tiešām tas vairs nav nekāds brīnums, ka, ja satiksies divi angļu valodā runājošie – viens no Skotijas un otrs no Anglijas -, tad viņi viens ar otru spēs komunicēt ar lielām grūtībām, jo viņu izrunas maniere ĻOTI atšķiras. Tas attiecas ne tikai uz Britāniju, bet arī uz visām citām Anglijas daļām. Tā kā, ja cilvēki no Braitonas (no dienvidiem) un no Kārlailas (no ziemeļiem) satiksies, ļoti mazticami, ka viņi no pirmās reizes sapratīs sarunas biedra teikto.

2. Angļi ir pieklājīgi un  atvērti cilvēki

Vēl jo vairāk, ja jūs neesat pietiekami pārliecināti par savām angļu valodas zināšanām un baidāties pieļaut gramatisku kļūdu – neviens jūs par to nenosodīs! Anglija ir kļuvusi par daudznacionālu valsti – angļi biežāk komunicē nevis viens ar otru, bet gan ar citu valodu pārstāvjiem. Bet tas nav vienīgais, kādēļ šīs Eiropas daļas cilvēki atšķiras ar savu pieklājību – ja kāds no šiem jaukajiem cilvēkiem jūs, piemēram, netīšām pagrūdīs uz ielas vai sabiedriskajā transportā, viņi lieku reizi atvainosies, lai neradītu jums lieku diskomfortu. Ļoti maigi un labsirdīgi cilvēki!

3. Strauja cenu samazināšanās pēc pulksten 6 vakarā

Tādi veikalu tīkli kā Asda, Morrisons, Tesco, Marks & Spencer ir vienojušies par jau sen izstrādātu “norakstīto” produktu sistēmu. Kad tuvojas termiņa beigas, uz daudzām precēm mēdz būt atlaide pat 90%! Tā jūs par maizītēm ar tītara gaļu samaksāsiet 2 funtu vietā vien 10 p. – apmēram, 12 centus. Līdzīgas preces ar atlaidi parasti izvieto atsevišķā vitrīnā pēc pulksten 6-7 vakarā.

4. 3 un vairākas sabiedriskā transporta kompānijas – tas ir normāli!

Dažreiz, lai tiktu no vienas pilsētas daļas uz otru, jums ir nepieciešams izmantot uzreiz vairākus autobusus – divus, trīs, pat 4. Un par katru ir jāmaksā noteiktie 3 funti! Anglijā, protams, pastāv arī Day Ticket (dienas biļetes) sistēma, kura jums dod iespēju izmantot vienu un to pašu autobusu dienas laikā neierobežotā daudzumā. Bet tiklīdz jūs pārsēžaties uz autobusu, kas nepieder iepriekšējai kompānijai, jums atkal nāksies pirkt biļeti.

5. Labās puses satiksme – zināms fakts

Jā, tas vairs nav noslēpums, ka Britānijā lielākā daļa vadītāju sēž, kā mēs esam pieraduši uzskatīt, pasažiera krēslā. Sākotnēji ir visai sarežģīti skatīties uz ceļu nedaudz no cita skatupunkta, bet pēc laika tas kļūst par normu.

6. Pārsteigums vannasistabā un virtuvē

Droši vien tiem, kas ne reizi nav bijuši Anglijā, liksies savādi, ka gan virtuvē, gan vannasistabā izlietnē ir DIVI krāni. Tas nav saistīts ar vēlmi būt atšķirīgiem, bet gan ar to, ka angļi ir ekonomiska tauta. Viņi uzreiz apdomāja to summu, ko nāksies maksāt par dārgajām minūtēm, ko nāksies patērēt uz viena krāna atvēršanu un gaidīšanu līdz ūdens sasils, un, lai rēķina summa nebūtu tik astronomiska, uzstādīja pa 2 krāniem katrai izlietnei. Taču radās kāda problēma – par maz vietas no izlietnes malām līdz pašam krānam, rokas mazgāt ir visai neērti. Risinājums ir vienkāršs: angļi izmanto aizbāzni un piepilda visu izlietni ar ūdeni – tā var gan vairākas reizes rokas, gan traukus nomazgāt. Ko tik cilvēki nedara ekonomijas dēļ!

7. Ziemassvētku plaukšķenes

Zeķes dāvaniņām virs kamīna, cepts tītars, egle, virtenes – tas viss skan vienkārši, pat amerikāniski. Kā lai padara interesantāku pasēdēšanu pie svētku galda? Tiešām, Christmas Crackers! Tādas satriecošas plaukšķenes tiek iedotas katram viesim, un katrai iekšpusē ir dāvaniņa. Vairākumā jau iekšpusē ir zīmīte, uz kuras ir uzrakstīta mīkla, šarāde u.tml., tāpat tajās var atrast kādu lietiņu, piemēram, skrūvgriezni, mini spēļu kārtis, lūpu balzāmu u.c. Gan dāvanu saņēmi, gan ar ģimeni laiku pavadīji, un visi ir priecīgi!

8. Jūs vienmēr varēsiet atgriezt preci 14 dienu laikā, ja tā jums nepatika vai nederēja

Angļi ir pieraduši pasūtīt uz mājām visas nepieciešamās lietas, kurām noslinko doties pakaļ uz veikalu. Tādēļ viņi pasūta vairākus izmērus uzreiz, lai noteikti derētu. Un gadījumā, ja apģērbs neder, tehnika tika piegādāta bojātā iepakojumā vai arī jums nepatika, jūs varat atgriezt paku atpakaļ un jums labprāt atgriezīs naudu. Ļoti pārdomāta un ērta sistēma!


Autors – Darja Petruseviča