photo-1448387473223-5c37445527e7

Četras vērtīgas atziņas no sporta pasaules


Kad spēkiem mērojas sportisti, viņu popularitāte un pārstāvēto valstu lielums nav no svara – lai gūtu panākumus, nozīme ir gan veiksmei, gan stratēģiskai plānošanai, gan arī komandas vienotībai un kopīgajai ticībai uzvarai. Šīm vērtībām būtiska loma ir arī biznesā, kur, līdzīgi kā sportā, var augt un attīstīties, strādājot efektīvi, tāpēc mobilo sakaru operators BITE apkopojis atziņas, ko uzņēmēji var aizgūt no sporta pasaules, lai veicinātu sava biznesa izaugsmi.


 Lai gan XXIII ziemas olimpiskās spēles Phjončanā ir nule kā noslēgušās, sportiskais gars pasaulē vēl nav norimis, jo strauji tuvojas Pasaules hokeja čempionāts Kopenhāgenā, Dānijā. Līdzīgi kā mūsu hokeja izlase gatavojas atbildīgajām sacensībām, BITE kā Latvijas hokeja valstsvienību lielfans līdz ar plašo Latvijas hokeja saimi gatavojas vērienīgajam fanošanas maratonam.

“Spēcīga, motivēta komanda ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem konkurētspējas nodrošināšanai gan sportā, gan biznesā – veiksmīgākas ir komandas, kuras tic kopīgiem mērķiem un kuru darbs tiek organizēts pārdomāti un tālredzīgi. Skatoties uz Latvijas un citu valstu sportistu sniegumiem hokejā, futbolā, vieglatlētikā, šahā un citos sporta veidos, allaž ir vērts aizdomāties, ko ikviens esošais vai topošais uzņēmējs var no viņiem mācīties, piemēram, kā pareizi motivēt komandu sasniegt augstākos mērķus,” norāda BITES vadītājs Kaspars Buls.

# Sāc ar plānu, kā uzvarēt, taču atceries analizēt zaudējumus

“Es vienmēr meklēju motivāciju un veidoju plānu, kā uzvarēt konkrētā spēlē. Taču sportā tāpat kā biznesā gadās arī zaudējumi. Protams, piedzīvot neveiksmes nav patīkami. Bet tas nav pasaules gals. Es vienmēr pēc zaudētām spēlēm izvērtēju, kas izdarīts pareizi, kas nepareizi, un pēc tam izveidoju jaunu plānu, kas uztur motivāciju cīņai par nākamajām uzvarām,” atzīst Latvijas hokeja valsts vienības galvenais treneris Bobs Hārtlijs.

# Veido uzņēmuma kultūru, kas orientēta uz mērķa sasniegšanu

Latvijas hokeja izlases galvenais treneris ir pārliecināts – efektīva un veiksmīga uzņēmuma pamatā ir kultūra, kas orientēta uz biznesa mērķa sasniegšanu. “Uzņēmuma kultūra ir tas, kā tiek darītas noteiktas lietas, kā tiek veidots bizness un kā mēs visi virzāmies uz mērķi. Tās veidošana ir ļoti atbildīgs darbs, kas ir vadītāju pārziņā – viņiem ir jāpanāk, lai ikviens, kas pievienojas komandai, tiešām kļūst par tās locekli, nevis vienkārši darbinieku, un skaidri saprot rāmjus, kuros jāstrādā,” norāda Hārtlijs.

Arī Buls uzsver vadītāja nozīmīgo lomu uzņēmuma kultūras veidošanā. “Piemēram, BITE vienmēr ir bijis demokrātisks uzņēmums, jo mums ir svarīgi, lai darbinieki darbā jūtas kā mājās; lai kolēģi viņiem ir kā otra ģimene, kurā ietilpst arī vadītāji. Tāpēc mums nav kabinetu – vadītāji sēž kopā ar savām komandām, aktīvi iesaistās diskusijās gan par darba, gan ar to nesaistītām tēmām, uzklausa kolēģu ierosinājumus, dalās pieredzē un zināšanās. Gadu gaitā esam pārliecinājušies, ka mūsu vadītājiem piemīt tāda enerģija un tāda harizma, ka tieši viņi vislabāk spēj motivēt darbiniekus sasniegt un pat pārsniegt mērķus,” tā Buls.

# Talants ir lieliska dāvana, taču reizēm pareizā attieksme un pamatīgs darbs dod vairāk

Daudzi apbrīno veiksmīgus sportistus, komandas un arī uzņēmējus. Taču panākumi ir rezultāts – aisberga redzamā daļa. Lai ko sasniegtu gan sportā, gan biznesā, ir jāiegulda pamatīgs darbs.

“Esmu pārliecināts, ka jebkura uzņēmuma, līdzīgi kā BITES, komandā iespējams atrast ne vienu vien patiešām talantīgu cilvēku. Taču biznesā un, manuprāt, arī sportā paļauties tikai uz talantu ir pārdroši – lai augtu, attīstītos un gūtu panākumus, ir nopietni jāstrādā. Ne velti mēdz sacīt, ka darbs dara darītāju,” ir pārliecināts Buls.

Savukārt Hārtlijs uzskata, ka daudzi cilvēki neizmanto savas spējas un talantu pilnībā. “Ir jāsaprot, ka talants ir milzīga dāvana, kas jāpapildina ar disciplīnu, smagu darbu, godīgumu un sadarbību. Lai cilvēks būtu veiksmīgs, ar raksturu un talantu vien ir par maz. Viņam ir jābūt arī personībai ar pareizo attieksmi,” uzsver Latvijas hokeja izlases galvenais treneris.

# Veiksmīgas komandas pamatā ir zinoši un motivēti cilvēki

Ir pierādīts, ka jebkura veiksmīga uzņēmuma pamatā ir efektīvs komandas darbs, tāpēc ir svarīgi radīt vidi, kurā komanda var attīstīties pat augstas spriedzes apstākļos. Kā? Buls ir pārliecināts, ka ir svarīgi panākt, lai “spēlētāji” ne vien efektīvi pilda savus pienākumus, bet arī uzticas viens otram un strādā kā komanda, kuru vieno gan kopīgi mērķi, gan arī vēlme likt lietā savas zināšanas, pieredzi, lai augtu un attīstītos. Lai šī “saspēle” noritētu veiksmīgi, nozīmīga loma ir vadītājam – viņa prasmei vadīt, motivēt.

“Kaut es nekļuvu par profesionālu basketbolistu, šim sporta veidam joprojām ir nozīmīga loma manā dzīvē – cenšos vadīt saspēli gan laukumā, gan arī ikdienas darbā, jo biznesā, līdzīgi kā basketbolā, panākumu atslēga ir efektīvs komandas darbs. Lai gūtu panākumus, vienmēr ir jādomā vismaz divi soļi uz priekšu un maksimāli efektīvi jāizmanto komandas resursi – jāspēj savlaicīgi identificēt un pielietot komandas biedru stiprās puses, jāatrod labākā motivācija,” uzskata BITES vadītājs.

Bet Hārtlijs ir pārliecināts, ka galvenais priekšnoteikums panākumu gūšanai ir cilvēki: “Es ticu, ka labi – zinoši un motivēti – cilvēki var izveidot izcilu komandu, jo viņi pieņem labus lēmumus un ir gatavi strādāt ar maksimālu atdevi, lai sasniegtu labāko iespējamo rezultātu. Tādēļ nepārtraukti ir jāaug pašam un jāpalīdz pilnveidoties komandai.”

Vairāk par to, kas ir komandas spēlētājs Hārtlija izpratnē: