smiling-woman-1050×699

Eksperiments: Kā rīdzinieki reaģē uz spontānu laipnības izrādīšanu?


Katru gadu 13. novembrī tiek atzīmēta Vispasaules laipnības diena. Par godu šim notikumam žurnāla YOUNG.LV redakcija nolēma veikt nelielu eksperimentu. Visas dienas garumā mūsu žurnālisti izrādīja rūpes pret apkārtējiem, dāvājot viņiem labu garastāvokli. Šī eksperimenta mērķis bija pavisam vienkāršs – uzzināt cilvēku reakciju, saskaroties ar spontānu laipnības izrādīšanu.


Neslinko, piedāvā palīdzību

Pirmā mūsu eksperimenta daļa – palīdzēšana svešiniekiem. Mūsu komanda pavadīja stundu Rīgas centrālajā dzelzceļa stacijā, atverot un pieturot durvis garāmgājējiem. Cilvēki uz šo mazo laipnību reaģēja dažādi. Lielākā daļa no viņiem pasmaidīja un pateica „paldies”. Citi savukārt bija apjukuši, klusi pateicās vai vienkārši pasmaidīja. Lai gan dažādi, taču šie cilvēki pamanīja mūsu palīdzību un attiecās pret to pozitīvi. Taču bija arī cilvēki, kas mūsu labsirdīgajam žestam nepievērsa uzmanību – viņi bez emocijām devās iekšā, neko mums nesakot.

Sīkums, bet patīkami

Otrajā eksperimenta daļā mēs nolēmām pret garāmgājējiem izmantot elementāru pieklājību. Doma ir vienkārša – runājām pieklājīgi un vērojām, kā cilvēki uz to reaģēs. Mēs lielākoties izteicām dažādus komplimentus. Uzslavējām cilvēku ārējo izskatu un pievērsām uzmanību dažādiem sīkumiem. Mēs centāmies pret apkārtējiem būt pēc iespējas atklātāki un pieklājīgāki. Atšķirībā no palīdzības ar durvju atvēršanu, šeit nebija vienaldzīgo. Sievietes pateicās, plaši pasmaidīja un sāka no komplimentiem starot. Arī vīrieši reaģēja ar smaidu – kāds pārsteigumā sāka kautrēties, taču beigu beigās pateicās. Protams, bija arī tādi, kas skatījās uz mums kā uz jukušajiem, taču kā atbildi viņi tāpat vienmēr pateica kaut ko patīkamu.

Esiet laipni: palaidiet cilvēkus garām

Pēdējās eksperimenta daļas atšķirība – tās ilgums. Šoreiz mūsu mērķis bija palaist cilvēkus garām dažādās rindās. Labākam efektam, mēs šo laipno darbu veicām vairāku dienu garumā. Reakcijas lielākoties bija vienādas – smaids un momentāls ātrums. Šķiet, ka vārdi „varat iet vispirms” cilvēkiem bija kā glābšanas riņķi… Priecē, ka, neskatoties uz kāri tikt ārā no briesmīgajām rindām pēc iespējas ātrāk, pateikt paldies cilvēki nekad neaizmirsa.

Secinājumi:

Lielākā daļa cilvēku uz YOUNG.LV žurnālistu labo rīcību reaģēja pozitīvi. Kopumā kā atbildi visbiežāk varēja redzēt smaidus un dzirdēt pateicības vārdus. Ļoti priecē, ka rīdzinieki vēl aizvien prot novērtēt šādus sīkumus. Jo galvenais ir saprast, ka pat vismazākais laipnais darbiņš var citu cilvēku garastāvokli padarīt gaišāku un labāku.