1473234595

Eksperiments: YOUNG.LV žurnāliste nogaršo skolas ēdnīcas brīvpusdienas


Sākot ar 2016. gada 1. septembri Rīgas skolēniem, kas mācās no 1. līdz 9. klasei, ir iespēja pusdienot pilnīgi bezmaksas. Mūsu žurnāliste, Rīgas vidusskolas skolniece, pārbaudīja un novērtēja, kā šī sistēma darbojas.


Garšīgi!

Veselu nedēļu es iejutos degustatora lomā, rūpīgi izvērtēju katru sīkumu, kas attiecas uz ēdienu, taču rezultāts mani patīkami pārsteidza. Manā skolas ēdnīcā baro patiešām garšīgi un sātīgi. Ēdiena sātīgums man bija svarīgs faktors, jo pārēdies skolēns koncentrējas vēl sliktāk, nekā izbadējies. Vēlos atzīmēt, ka pēc pusdienām es neizjutu smaguma sajūtu, bet gan tieši otrādi – spēku pieaugumu un gatavību turpmākajai darba dienai.

Tas ir ātri!

Manā skolā ēdiena saņemšanas sistēma strādā raiti un darbojas bez pārtraukumiem. Katrai klašu grupai atvēlēts savs starpbrīdis, savukārt sākumskolai izveidots īpašs pusdienu grafiks. Sākumskolas skolēni nodod e-talonu klases Attēlu rezultāti vaicājumam “e-talons”audzinātājam, kas tos reģistrē pats, savukārt vidusskolas skolēni pusdienas saņem rindas kārtībā patstāvīgi.

Tas ir ar garantiju!

Brīvpusdienas iespējams saņemt, reģistrējot e-talonu, tāpēc ir daudz jautājumu, piemēram, „Ko darīt, ja kartiņas nav līdzi?”. Šādā situācijā mums, piemēram, jāpierakstās īpašā veidlapā, kas atrodas redzamā vietā – blakus validatoram.

Katrs sākumskolas skolēns ierodas pie jau klāta galda, kur jau sākotnēji ņemts vērā cilvēku skaits, savukārt 5.-9. klašu skolēni ieņem vietas pie tukšajiem galdiem, kur iespējams notiesāt saņemto porciju. Tas sadala drūzmu starp jaunākajām un vecākajām klasēm, paglābjot ēdnīcu no iespējamā haosa un apmulsuma.

Tas ir viegli pieejami!

Skolas ēdienkarte mainās katru dienu, ar to var iepazīties jau nedēļu uz priekšu. Pie ieejas ēdnīcā piestiprināts dēlis, kur viss aprakstīts līdz pēdējam sīkumam: katras porcijas masa, olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums, tauku saturs, sāls un cukura daudzums, kā arī kaloriju daudzums. Blakus iespējams atrast tabulu, kurā norādīti alergēni un alternatīvie varianti. Līdz ar to katrs skolēns ir pilnībā informēts, tātad, brīdināts, tā nodrošinoties pret iespējamām alerģiskām reakcijām un palīdz ievērot sabalansētu uzturu. Nobeigumā gribētu atzīmēt – eksperiments noritējis veiksmīgi un Rīgas domes drosmīgā, bet riskantā ideja par skolēnu brīvpusdienām sevi ir pilnībā attaisnojusi.Attēlu rezultāti vaicājumam “brīvpusdienas skolā”