img_6882

Galvenās Jaungada svētku traumas: no kā uzmanīties un kā izvairīties


Jaungada svētki ir traumatologu karstā sezona. Dodies uz mežu pēc eglītes un iekrīti bedrē, atver šampanieša pudeli un zaudē samaņu no korķa trieciena pa galvu. Svētku traumas reizēm ir absurdas, bet tās ir ļoti bīstamas. Tāpēc labāk ir tās novērst, nevis ārstēt. Īpaši uzmanīgiem vajadzētu būt, rīkojoties ar pirotehniku.


Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi atgādina: neuzmanīgas rīcības rezultātā nopietni var ciest ne tikai pirotehnikas lietotāji, bet arī līdzcilvēki – salūta vērotāji.

Pērn NMP dienesta brigādes sniedza palīdzību 7 cietušajiem, tai skaitā 4 bērniem, kas pirotehnikas neuzmanīgas lietošanas rezultātā guva nopietnas un smagas traumas.

Piemēram, brūces rokās ar muskuļu, cīpslu bojājumiem, apdegumus guva kāds vīrietis, kuram petarde izsprāga rokā. Savukārt divi zēni pacēla neizsprāgušu pirotehniku, kas pēc brīža sprāga, kā rezultātā zēni guva sejas un plaukstu apdegumus.

Pēc NMP dienesta izsaukumu pieredzes, visbiežāk pirotehnika cietušajiem sprāgusi rokās vai trāpījusi sejā, kājās. Šādos gadījumos traumas lielākoties ir smagas – cietušie gūst plēstas brūces un apdegumus, sejas savainojumus ar kaulu lūzumiem, acu bojājumiem, redzes traucējumiem. Tāpat arī plaukstu bojājumus ar sadragātiem pirkstiem un traumatiskām pirkstu amputācijām, kājas traumas ar lūzumiem, u.c. nopietnas traumas, kas var atstāt paliekošas sekas uz turpmāko dzīvi.

Lielākoties negadījumos vainojama neuzmanība un pārgalvība – pirotehnikas palaišana alkohola reibumā, atrašanās pārāk tuvu aizdegtai petardei, petardes palaišana, turot to rokās. Bieži pieļautā kļūda ir arī instrukcijas neievērošana – mēģinājums vēlreiz palaist neizsprāgušu pirotehniku vai tās labošana pirms palaišanas, atļaušana bērniem palaist raķetes, nepareiza to novietošana, pavēršana pret tuvumā stāvošiem cilvēkiem vai pret ēkām, u.c. 

NMP dienesta mediķu padomi drošai pirotehnikas lietošanai:

 • Ja iegādājies pirotehniku, tad tikai veikalos, kur to atļauts pārdot. Nekad neiegādājies pirotehniku „no rokas”– tā var būt nekvalitatīva un nedroša. Nemēģini pirotehniku izgatavot pats!
 • Vienmēr rūpīgi izlasi pirotehnikas lietošanas instrukciju!
 • Ja kādu raķeti neizdodas „iedarbināt”, necenties palaist to vēlreiz.
 • Pirotehniku nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai apkārtējiem. Atceries: raķete var ievainot ne tikai tuvumā esošos, bet arī ielidot māju logos, balkonos un malkas šķūņos un traumēt cilvēkus.
 • Raugies, lai pirotehnika nenonāk nepilngadīgo rokās. Stāsti bērniem par to, cik nopietnas sekas var būt, ja netiek ievērota pirotehnikas lietošanas instrukcija un drošības noteikumi, kā arī, ja bērnu rokās nokļūst pirotehnika.

Tajā pašā laikā pirotehnika nav vienīgais traumu gūšanas iemesls Jaungada naktī.

 • vēl viena no “populārākajām” traumām ir paslīdēšana un nokrišana, kas mēdz novest līdz kaulu lūzumiem. Naktī, ja ārā ir sals, ielas kļūst slidenas. Bet, ja cilvēks ir nedaudz iereibis, tad no kritieniem izvairīties ir grūtāk. Daudzi cilvēki gūst traumas, dodoties uz mežu pēc eglītes: iekrītot bedrēs, savainojoties ar cirvjiem, ar ko bijis plānots nocirst eglīti.
 • jūs varētu būt pārsteigti, bet ļoti bieži traumu punktos nonāk cilvēki, kas guvuši traumas no šampanieša korķiem. Tāpēc dodam pudeles atvērt tiem, kas to patiešām prot izdarīt.
 • pat no Bengālijas ugunīm un plaukšķenēm ir iespējams gūt apdegumus un acu traumas. Tāpēc bērniem ar šādām izklaidēm bez pieaugušo klātbūtnes labāk nenodarboties!
 • bieži gadās grieztas brūces: griežot salātus, turklāt visbiežāk tad, kad visi jau ir pie galda un kaut kas steidzami vēl jāsagriež, jāatver konservu bundžas.  Iespējams sagriezties ar sasistu trauku lauskām vai sasistām eglīšu mantiņām.

  Atceries!

  Dzīvībai kritiskās situācijās neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot uz ārkārtas tālruni 113.

  Vairāk par drošu pirotehnikas lietošanu informāciju var iegūt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājas lapā www.vugd.gov.lv.

 

Materiāls no https://www.riga.lv/lv/news/galvenas-jaungada-svetku-traumas-no-ka-uzmanities-un-ka-izvairities?10130