14563469_1257767947587454_901984040938135037_ncdc

Intervija: YOUNG.LV 20 jautājumi Rīgas mēram


Nils Ušakovs pastāstīja par vasaras darbu skolēniem, par iemesliem, kāpēc mācīties un dzīvot Rīgā, kā arī par vasaras sezonas grandiozo atklāšanu Lucavsalā.


Katru gadu Young.lv lasītājiem uzkrājas arvien vairāk un vairāk jautājumu par izglītību un jauniešu nākotnes iespējām. Mūsu žurnāls vienmēr cenšas atrast atbildes uz interesējošiem jautājumiem un pastāstīt par pašu aktuālāko. Šoreiz mēs devāmies pēc informācijas pie mūsu galvaspilsētas mēra – Nila Ušakova. Viņš padalījās ar Rīgas domes plāniem un pastāstīja par tuvākajām pārmaiņām, kuras gaidāmas Rīgā.

– Vai Rīga radīs darba vietas skolēniem vasaras brīvlaikā? Ja jā, tad kādas?

– Protams! Ir iespēja doties praksē un pastrādāt visdažādākajās Rīgas domes struktūrās: no “Rīgas mežiem” līdz “Rīgas satiksmei”. Tāpat mēs projekta ietvaros sadarbojamies ar Nodarbinātības valsts aģentūru un privātajiem darba devējiem, kur jaunieši ar Rīgas domes palīdzību varēs atrast darbu vasarā.

– Vai būs atbalsts jauniešu organizācijām vai pašiem jauniešiem, kuri vēlas realizēt savas idejas un projektus?

– Jā! Ar savām idejām un projektiem droši var vērsties Rīgas domē. Mēs atbalstām jauniešu sportu un visu, kas attiecas uz interesantiem jauniešu projektiem. Visu informāciju par to iespējams atrast portālā Rīga.lv vai arī var vērsties departamentā un uzzināt par tuvākajiem konkursiem, kuros iespējams saņemt finansējumu dažādiem projektiem.

– Pēc dažiem mēnešiem visā valstī būs skolu izlaidumi. Vai Rīgā ir paredzēti kādi pasākumi, kas veltīti skolas beigšanai?

– Mums bija plāns izmēģināt izveidot vienu lielu pasākumu skolēniem krastmalā. Bet tā kā šāda pasākuma rīkošana prasa lielu atbildību, mēs nolēmām pie šī jautājuma atgriezties nedaudz vēlāk – pēc gada vai diviem.

– Kādi spilgti pasākumi, festivāli, koncerti noritēs šajā vasarā? Ko jūs iesakāt apmeklēt jauniešiem, ģimenēm?

– Mums ir standarta programma: Līgo, Pilsētas svētki, Jazz Festival. Tāpat jau maija beigās mēs plānojam pirmo reizi Lucavsalas vēsturē atklāt festivālu un tamlīdzīgu pasākumu sezonu. Atklāšana noritēs 27. maijā un to pavadīs liels bezmaksas koncerts – vasaras sezonas atklāšanā Lucavsalā uzstāsies Bi-2 ar simfonisko orķestri. Vasarā Lucavsalā uzstāsies arī grupas Foo Fighters un Red Hot Chili Peppers.Attēlu rezultāti vaicājumam “lucavsala red hot chili peppers”

– Vai tuvākajā laikā tiks remontētas galvenās ielas – piemēram, A. Čaka iela?

– Sākoties skolēnu vasaras brīvdienām Rīgā noritēs Valdemāŗa un Duntes ielu remonti. Nākamgad mēs remontēsim tādas centrālās ielas kā Elizabetes iela, Merķeļa iela, Dzirnavu, un Čaka ielas. Šogad vēl ir atlicis pabeigt remontus Brīvības un Lāčplēša ielās. Tāpat pašlaik tiek remontēts Brasas tilts, kā arī ir plānots remontēt Vanšu tiltu.

Kā jūs domājat, cik liela ir iespēja, ka valsts nākotnē piedāvās Latvijas studentiem tādu iespēju kā bezmaksas mācības ārzemēs?

– Ja mēs runājam par augstāko izglītību kopumā, tad es uzskatu, ka tai jābūt bezmaksas. Mums ir jāpārskata pieejamās programmas – ja darba tirgū nepietiek cilvēku, piemēram, ar tehnisko izglītību, tas nozīmē ka šādām mācību programmām ir jābūt vairāk. Tas ir pirmais – ir ļoti svarīgi finansiālie risinājumi. Un ja šis mērķis tiks sasniegts un finanses to atļaus, tad perspektīvi varētu izskatīt arī iespēju apmaksāt mācības ārzemēs.

– Kādā kārtībā tiek renovētas skolas?

– Pirmkārt, mēs izmantojam rotācijas principu. Piemēram, vienā skolā ir izremontēta sporta zāle – citai tiek uzstādīts jauns žogs, un tā tālāk. Pēc tam pēc pāris gadiem atkal tur atgriežamies un uzlabojam vēl kaut ko. Tādējādi mēs cenšamies pakāpeniski savest kārtībā visas skolas.

– Vai nākotnē tiks izveidoti un atjaunoti parki un sporta un aktīvās atpūtas vietas?

– Šogad tiks uzsākta stadiona būvniecība bijušā Latvijas Universitātes stadiona vietā. Tur ir plānots izveidot lielu bērnu laukumu, futbola laukumu, trīs basketbola laukumus, skeitparku un slidotavu ziemas periodam. Tāpat paralēli mēs plānojam nākamajos četros gados uzbūvēt vēl trīspadsmit jaunus stadionus Rīgas skolu teritorijās.Saistīts attēls

– Nosauciet, kādi jūsuprāt ir galvenie iemesli, kāpēc palikt dzīvot un mācīties Rīgā? 

– Pirmkārt, studentu vide mājās vienmēr ir interesanta. Otrkārt, ja salīdzinām ar Eiropas Savienības augstskolu standartiem, tad Latvijā ir ļoti kvalitatīva tehniskā un medicīniskā izglītība. Turklāt mums ir ļoti liels trūkums pēc cilvēkiem ar tehnisku izglītību darba tirgū – gan ar augstāko, gan ar vidējo –profesionālo izglītību.

– Kādām īpašībām vajadzētu būt jaunietim, lai viņš būtu konkurētspējīgs darba tirgū?

– Ir lietas, kuras nav atkarīgas no cilvēka un vecuma. Galvenais ir nebaidīties un ticēt sev.

 – Kā jūs domājat, kā mūsdienās motivēt jauniešus sevi attīstīt?

– Ļoti vienkārši: ja vēlies kaut ko sasniegt – attīsties. Ar spēku neko nepanāksi – viss ir atkarīgs no jūsu pašu vēlmēm.

– Kā jūs attiecaties pret kritiku, kas vērsta pret jums?

– Ja tu esi publiska persona, politiķis, un tevi ievēl amatā, tad kritika ir tikai daļa no tava darba. Vienkārši ir jāsaprot, ka tā būs vienmēr. Daļa kritikas vienmēr būs pamatota, bet daļa – nē. Tā ir politika, pie tā ir jāpierod vai jānodarbojas ar citu profesiju.

– Melnais kaķis, kas pārtrauca jūsu translācija izsauca sajūsmu presē. Pastāstiet sīkāk par šo melno kaķi – kas viņa ir?

– Tas ir viens no maniem mājas kaķiem ar iesauku Dumka. Tā kā mūsu ģimenē tagad ir bērns, pašlaik viņa dzīvo ofisā. Pirms vairākiem gadiem es braucu mašīnā pa Vanšu tiltu un pēkšņi uz ceļa pamanīju kaķēnu – asiņainu un pavisam vāju. Es viņu aizvedu uz klīniku – tad es domāju, ka kaķēns diez vai paliks dzīvs. Bet tad mazo notīrīja, izārstēja, un tā nu viņš palika pie manis mājās.Attēlu rezultāti vaicājumam “ušakova kaķis dumka”

 – Kādai mūsdienu mūzikai jūs dodat priekšroku?

– Mūziku es klausos galvenokārt tad, kad nodarbojos ar sportu vai braucu mājās no darba. Tāpēc es izvēlos kaut ko ritmisku – tas varētu būt Rammstein vai Ļeņingrad.

– Ja jums atkal būtu 18 gadi, kur jūs dotos mācīties tagad? Kādu profesiju jūs izvēlētos?

– Iespējams, es atkal dotos mācīties ekonomistos. Vai kādu tehnisko specialitāti. Tiesa, es nezinu, vai tas novestu pie tā, ar ko es nodarbojos tagad.

– Ko jūs novēlētu mūsdienu jauniešiem?

– Šajā vecumā svarīgākais ir pareizi izvēlēties nākotnes profesiju. Tas ir tas, kas liela mērā noteiks to, kāda būs jūsu turpmākā dzīve.