photo-1504257365157-1496a50d48f2

Jaunie MOTivatori: skolasbiedri vairāk ieklausās vienaudžos


“Ja esi izgājis MOT apmācības, diez vai paiesi garām kādam, kam tiek darīts pāri, jo esi gana drosmīgs, lai palīdzētu,” ir pārliecināta 8. klases skolniece Rēzija Birne – viena no 24 jauniešiem, kas kļuvuši par motivācijas programmas jauniešiem MOT. Izvēlies drosmi! Jauno MOTivatori – klases pozitīvo līderi. Šie jaunieši ir MOT programmas dalībnieki un kopš pagājušā gada rudens arī Jaunie MOTivatori savās skolās, kur apmācībās iegūtās zināšanas par drosmi dzīvot, drosmi rūpēties un drosmi pateikt “nē” nodod savas  skolas jaunāko klašu skolēniem.


Kopš MOT programmas ieviešanas Latvijā 2016. gadā, tā ir strauji augusi, un pašlaik tajā darbojas jau 53 MOT treneri 22 Latvijas MOT skolās. Savukārt 2017. gada rudenī 24 MOT skolu jaunieši ir kļuvuši par Jaunajiem MOTivatoriem, sasniedzot nākamo MOT līmeni – kad paši jaunieši kļūst par līderiem un darbojas kā treneri savas skolas jauniešiem. Šobrīd s šo motivācijas programmu apgūst aptuveni 2020 jauniešu Latvijā. Interese par MOT programmu no Latvijas skolām ir liela, un jaunajā mācību gadā vismaz 10 skolas Latvijā vēlas pievienoties programmai.

8. klases skolēni Rēzija Bierne un Adrians Anzeļms no Rīgas Angļu ģimnāzijas, kā arī Kārlis Gudrais no Ogres Valsts ģimnāzijas ir to Jauno MOTivatoru vidū, kuri, savu MOT treneru iedvesmoti, izgājuši Jauno MOTivaotru apmācības un šobrīd nodod savas zināšanas par MOT vērtībām skolasbiedriem savās skolās. “Kā būtiskāko ieguvumu no MOT programmas uzskatu spēju vairāk pastāvēt par sevi. Esmu gana drosmīga, lai pateiktu “nē” situācijām, kas manā vietā varētu kontrolēt manus lēmumus un dzīvi,” stāsta Rēzija. Savukārt Kārlis papildina: “Pateicoties šai programmai, jaunieši iemācās pieņemt drosmīgus, pozitīvus lēmumus, un šī ir viena no būtiskākajām prasmēm, kas noderēs nākotnē.” Kā pozitīvu jaunieši vērtē arī iespēju iepazīties ar jauniem cilvēkiem, iegūt jaunus, patiesus draugus gan savā skolā, gan ārpus tās. “Pateicoties MOT programmai, man ir bijusi iespēja izvērtēt, kuri tad ir man piemērotākie draugi – vadoties nevis pēc popularitātes, bet līdzīgas dzīves uztveres,” stāsta Kārlis.

“MOT programma nav vērsta uz ātriem rezultātiem, taču ilgtermiņā tā noteikti būs viens no stūrakmeņiem, kas veidos proaktīvu, pozitīvu un līdzatbildīgu jaunatni. Šo programmu esam aizguvuši no norvēģiem, kur tā tiek īstenota jau vairāk nekā 20 gadus, un viņu pētījumi apliecina, ka MOT programmas absolventi prot prasmīgāk veidot savu dzīvi, jūtas drošāki un pārliecinātāki un viņiem šķiet pašsaprotami rūpēties par apkārtējiem. Šobrīd Latvijā šī programma ir fāzē, kad jauniešiem patīk piedalīties MOT, esošajiem treneriem pievienojas arvien jauni papildspēki un mūsu pulks strauji aug. Ticu, ka šīs programmas augļus baudīsim, vērojot MOT absolventu nākotnes gaitas,” skaidro Ilze Paidere-Staķe, MOT Latvija vadītāja.

Par Jaunajiem MOTivatoriem jaunieši izvēlas kļūt dažādu iemeslu dēļ – kāds to vērtē kā iespēju iepazīt jaunus cilvēkus, kādam citam kā motivācija kalpo vēlme iedrošināt un motivēt rīkoties citus jauniešus, gūt lielāku dzīves pieredzi un jaunas zināšanas. “MOT apmācībās bieži vien nākas runāt par neērtām tēmām, esmu novērojis, ka skolasbiedri vairāk ieklausās mūsos – sev līdzīgos treneros, nevis pieaugušajos. Ar mums, Jaunajiem MOTivatoriem, jaunieši jūtas brīvāki, var atklātāk runāt par problēmsituācijām, līdz ar to, šķiet, ka rezultāts kaut kādos aspektos varētu pat būt efektīvāks,” stāsta Kārlis.

“MOT programma risina mūsdienās ļoti būtisku problēmu – jauniešu vientulību un atstumtību. Pateicoties šai programmai, atstumtie labāk iekļaujas, bet tie, kas atstumj, apzinoties savas rīcības sekas, mainās uz labo pusi,” stāsta Adrians. Visi trīs jaunieši atzīst, ka, pateicoties MOT programmai, ir vēlme vairāk ieklausīties citos un palīdzēt tiem, kas nonākuši grūtās situācijās.

 Par jauniešu motivācijas programmu MOTIzvēlies drosmi!:

Mācību programma MOT. Izvēlies drosmi! ir radīta Norvēģijā, kur tā bagātina skolu mācību programmu jau vairāk nekā 20 gadus. Programma ir interaktīvu motivācijas nodarbību cikls 7. – 9. klašu skolēniem, kuru vada īpaši apmācīti brīvprātīgie treneri. Tulkojumā no norvēģu valodas “mot” nozīmē “drosme”. Tā ir viena no cilvēka svarīgākajām īpašībām. MOT filozofijas stūrakmens ir drosme dzīvot, rūpēties un pateikt nē. Šīs drosmes ir MOT filozofijas absolūts priekšnoteikums, lai mēs spētu realizēt savu iekšējo vērtību sistēmu konkrētā rīcībā.

 


Atbalstīt MOT programmu ir iespējams līdz pat gada beigām, ziedojot naudu Narvesen veikalu ziedojumu kastītēs visā Latvijā. Uzzini vairāk par MOT: https://mot.lv/

Izvēlies drosmi arī tu!