IMG_6939 (3)

JŪGENDSTILA SPĒKS RĪGĀ


Tūlīt iestāsies brīvlaika un atvaļinājumu laiks. Brīdis, kuru varēsi pavadīt ar draugiem, ģimeni, staigājot un apskatot jaunas un jau redzētas vietas. Piedāvājam apskatīt Rīgas skaistākos namus, atgādinot, cik skaista arhitektūra ir mums apkārt.


 ELIZABETES IELA 6

Īres nams, celts 1901.gadā, tās arhitekts ir Hermanis Oto Hilbigs.
Šis nams ir celts eklektisma stilā.  Eklektisms arhitektūrā ir no vēsturiskiem stiliem aizgūtu stilistisko elementu izmantošana, apvienošana vai atdarināšana mākslas darbā. Interesants ir uzraksts ēkas frontonā: “LABOREM IN VICTORIA NEMO SENTIT” ko varētu tulkot kā “Darbu uzvaras brīdī neviens nemana”.IMG_6730 (3)

 


ELIZABETES IELA 33

Celta 1901. gadā. Ēka, kas ar savu krāšņi dekorēto fasādi pamanāma jau iztālēm, ir pirmais būvinženiera Mihails Eizenšteina mēģinājums izmantot modē nākušos jūgendstila ornamentālos motīvus. Atsevišķas jūgendstilam raksturīgās dekoratīvās maskas, stilizēti augi un ģeometriskas formas iekļautas piesātināti ritmiskā eklektisma kompozīcijā, kurā izmantoti gandrīz visu iepriekšējo vēsturisko stilu – gan romānikas, gan renesanses, gan baroka un klasicisma – elementi.IMG_6785 (4)

 


 ALBERTA IELA 13

1904. gada ēka, kuras arhitekts ir Mihails Eizenšteins. Abu fasāžu centrālos rizalītus virs dzegas vainago skulpturāliem ciļņiem piesātināti vairākpakāpju zelmiņi, kas aizpildīti ar visdažādāko izteiksmju maskām, pūķiem, kartušām, taisnām un liektām līnijām, apļiem un citām ģeometriskām figūrām. Centrālā maska ar starojošo diadēmu ir brīvības, saules vai uzvaras simbols. 1998. gadā ēku nopirka Sorosa fonds un uzdāvināja Rīgas Juridiskajai augstskolai, kuras vajadzībām tā pārveidota no 1999. līdz 2002. gadam. Precīzi restaurēta gan ēkas fasāde, gan visas vērtīgās detaļas bagātīgi apdarinātajās iekštelpās.IMG_6946 (3)

  


ĢERTRŪDES IELA 10

Mūra īres nams celts 1902. gadā, arhitekti Heinrihs Kārlis Šēls un Fridrihs Šefels, un tās tēlnieks ir Augusts Folcs. Viena no skaistākajām jūgendstila ēkām Rīgā, kas celta 1903.gadā pēc tirgoņa K.Tupikova pasūtījuma. Šīs ēkas rekonstrukcijai veikti grandiozi darbi. Pilnībā restaurēta fasāde, atjaunots griestu rotājums, sakārtoti un restaurēti senlaicīgie kamīni, vitrāžas un parkets. Ēka saglabājusi savu vēsturisko mērķi – tās pirmajos stāvosizvietotas nelielas tirdzniecības telpas.IMG_5472 (2)

 


BRĪVĪBAS IELA 85

Īres nams ar veikalu, celta 1912. gadā. Tās arhitekts ir latviešu arhitekts Eižens Laube. 30. gadu beigās tur darbojās spiestuves “Latvija” un “Liepājas Burtnieks”, Ziedoņa Kukura izdevniecība (namā tolaik arī Z. Kukura grāmatu un rakstāmlietu veikals). Ēka būvēta Tautas nacionālā romantisma stilā ar izteiktiem stateniska vai „gotikas” stila elementiem. Fasādes apdarē izmantoti ziemeļu (norvēģu) tautas motīvi.IMG_5542 (3)

Foto: Natālija Misiņa