music-influence-culture_8258cf6693dd2056

Kā mūzika var ietekmēt mūsu dzīves?


Mūzika.. Tā ir visapkārt. Piekritīsiet, ka ikviens no mums nevar vairs iztēloties savu ikdienas dzīvi bez mūzikas. Bieži vien tā mums kalpo kā labs garastāvokļa lādiņš, bet citreiz tieši pretēji – mūzika liek mums krātās emocijas plēst uz āru. Tā liek mums gan smieties, gan raudāt. Tā spēj uzjundīt atmiņas. Bet katram no mums ir sava mūzikas gaume. Kādam no Jums patīk popmūzika, kādam alternatīvā mūzika, bet citiem, iespējams, klasiskā mūzika.


Vispirms nedaudz par vēsturi.

Viens no pazīstamākajiem skaņas ietekmes pētniekiem dr. Tomatis, galvenokārt, pētīja to kā mūzika ietekmē psihoemocionālo stāvokli un grūtības mācības. Interesanti, ka dr. Tomatisu uzaicināja uz benediktīniešu klosteri, lai viņš konsultētu mūkus, lielākā daļa no kuriem, pēkšņi bija kļuvuši grūtsirdīgi un depresīvi. Izzinot situāciju, atklājās, ka klosterī nesen ir mainījies abats, kurš, uzskatot sevi par ļoti progresīvu, bija aizliedzis gregoriāniskos dziedājumus. Pats to neapzinoties, abats bija atņēmis mūkiem svarīgu smadzeņu stimulācijas instrumentu. Turpinot tālāk pētīt mūzikas vibrācijas ietekmi, viņš atklāja augsto vibrāciju ietekmi uz smadzeņu darbību, emocionālajām problēmām un grūtībām māc
ībās.

Negatīvā jeb kaitīgā mūzika

Gribētos jautāt, kā mūzika vispār var būt negatīva, bet ziniet, var- un kā vēl var.

  • Negatīva ietekme rodas, ja cilvēks pārāk ilgstoši klausās pārāk skaļu mūziku.
  • Negatīvu iespaidu atstāj arī antihumāns dziesmu tekstu saturs.
  • Spēcīgs troksnis un noteikti ritmi uz cilvēku iedarbojas gan psihiski, gan fizioloģiski.

Smagais roks izsūc enerģiju ne tikai no cilvēka, bet arī no ģerānijas. Daudzi pētījumi skar mūzikas ietekmi uz augu veģetāciju un dzīvnieku produktivitāti.

Mūzikas labās īpašības

Ir pierādīts, ka mūzika uzlabo verbālās un vizuālās IQ zināšanas. Pētījumā, kurā piedalījās bērni (8 līdz 11 gadus veci), kas spēlē kādu mūzikas instrumentu, ir ar augstāku IQ līmeni. Tas liecina par to, ka instrumenta spēlēšana nav tikai muzikāls, bet arī izziņas un vizuālās uztveres ieguvums.

Chill out jeb relaksējošā mūzika – relaksācijai, baiļu samazināšanai, radošo spēju un atmiņas uzlabošanai. Šis mūzikas žanrs atrodams vienā no daudzējādo žanru plauktiem mūzikas veikalos.

60% no cilvēkiem, kas pārcietuši insultu, ir ietekmēta vizuālā smadzeņu puse. Pacienti zaudē izpratni par objektiem pretējā pusē, kurā smadzenes ir bojātas. Pētījumi ir atklājuši, ka mūzika spēj dziedēt un pacienti, klausoties savu mīļāko mūziku, daļa no vizuālās uzmanības tiek atjaunota.

Nobeigumā Dāvida Gleškes video par mūzikas ietekmi.