o-hypnosis-sleep-facebook

Kā uz cilvēku iedarbojas hipnoze?


Mēs padodamies hipnozeitāpēc, ka esam „hipnotizējami” vai tāpēc, ka vēlamies tai padoties? YOUNG.LV parunāja ar psihologu Vsevolodu Sorokinu par to, kā strādā šī pretrunīgā psihoanalīzes metode.


Kas ir hipnoze?

Kas tad īsti ir hipnoze? Hipnoze ir apziņas stāvokļa izmainīšana, kurā cilvēks zaudē spēju kritiski izvērtēt lietas un kuras laikā hipnotizētā persona tai adresētos vārdus uztver bez ierunām. Cilvēks pilda jebkuru komandu, jo hipnozes laikā paaugstinās uzņēmība pret pavēlēm. Parasti tiek izdalīti trīs hipnozes veidi: „čigānu hipnoze”, „Eriksona hipnoze” un klasiskā (direktīvā hipnoze).

„Čigānu hipnoze”

Iecienītākā krāpnieku metode. Krāpnieki to bieži Silvia Guimaraens art animation loop designizmanto pilsētas ielās, autostacijās, lidostās, parkos un citās publiskās vietās. Tās uzdevums ir iegremdēt cilvēku transā, ar mērķi gūt labumu – galvenokārt finansiālu.

„Čigānu hipnoze” izskatās aptuveni šādi – krāpnieks pietuvojas ļoti tuvu (praktiski personīgajā telpā <45 cm.) un cenšas izveidot fizisku kontaktu, paņemot cilvēku aiz rokas vai uzliektot viņam roku uz pleca. Pēc tam sāk „atspoguļot” jūsu garastāvokli. Krāpnieks sāk jūs kopēt, it kā jūs atrastos spoguļa priekšā – lēni iegremdējot jūs sevī. Reizēm krāpnieki operē ar cilvēka vitālajām vajadzībām un var „iesmērēt” lietu, kas jums nav nepieciešama, bet jūs labprātīgi par to atdodat savu naudu. Sargieties!

octavioterol girl woman hypnosis eyelash

Eriksona hipnoze

Profesionāļu, ārstu, psihologu un psihoterapeitu instruments”. Atšķirībā no citiem hipnozes veidiem, Eriksona hipnoze kalpo cilvēka labā. Psihoterapeits dod klientam noteiktas komandas un klients lēnām iegrimst transā, sašaurinot savu apziņu un vairāk koncentrējoties uz savu iekšējo pasauli, uz savu bezapziņu. Pēc tam notiek nepieciešamās psihoterapeitiskās procedūras.

Klasiskā hipnoze

Visatpazīstamākais hipnozes veids. To bieži rāda filmās, rāda dažādās televīzijas pārraidēs, un, gadījumā, ja spēlējam hipnozitētāja lomu, mēs apspēlējam tieši klasisko hipnozi. Tās atšķirība no citiem veidiem ir tā, ka hipnotizētājs dod precīzus norādījumus, piemēram „Jūsu plakstiņi kļūst smagi… rokas kļūst smagākas… jūs kļūstat miegains…, utt.”, salīdzinot ar iepriekšējo veidu, šis hipnozes veids izpelnījies vislielāko apspriešanu un kritiku no ekspertu puses.

Kritisks skatījumsvarundo hypnosis

Skaitļi, kas vēsta par cilvēku padevību pret hipnozi ir svārstīgi, taču tie ir aptuveni 20%. Taču padodamies mēs hipnozei tāpēc, ka ietilpstam šajos 20% vai arī tāpēc, ka mēs vēlamies tai padoties?  Zinātnieks Nikolajs Spanoss sliecas uz otro variantu. Pēc viņa domām nohipnotizētais, vēloties pārliecināties par šīs metodes efektivitāti un vēloties par to pārliecināt citus, sāk padoties hipnotizētāja ietekmei un piedevām interpretē savas rīcības, itin kā tās būtu padotas ārēji.

Vsevolods Sorokins, psihologs:

„Iedomājieties, ka jūs priekšā atrodas citrons. Dzeltens citrons. Jūs paņemat nazi un sagriežat to uz pusēm. Citrons ir ļoti sulīgs. Jūs nogriežat sulīgu citrona daivu, ieliekat to mutē un sākat košļāt. Citrona sula izšļācas jūsu mutē un jūs jūtat ļoti skābu garšu. Tik skābu, ka samiedzat acis un jums izdalās siekalas”. Ja jums izdalījās siekalas, tas ir nevis hipnozes razultāts, bet gan vienkārša autosuģestija. Tāpēc varētu teikt, ka efektīva hipnoze ir perfekta komunikācija.