Wolf_Wall_Street5

KĀ UZSTĀTIES PUBLIKAS PRIEKŠĀ?


Katram no mums dzīvē pienāk brīdīs, kad nākas uzstāties publikas priekšā. Interesanti ir tas, ka, veicot pētījumu par bailēm, izrādījās, ka lielākai daļai aptaujāto ir vairāk bail no uzstāšanās publikas priekšā, nekā no nāves. Mūsdienās jauniešiem ir aizvien grūtāk pārliecinoši un sakarīgi runāt plašākai publikai, tādēļ YOUNG.LV piedāvā 10 ieteikumus, kā pārvarēt bailes doties uz skatuves un runāt lielas auditorijas priekšā:


1.PIRMAIS IESPAIDS:

Pirmajās 20 sekundēs publika novērtē runātāju, tā izskatu, stāju un runāšanas veidu un izsaka savus secinājumus, tādēļ – velc apģērbu, kas nepiesaista pārlieku lielu uzmanību, turi tainsu muguru un runā skaļi un droši!

2.KO TU VĒLIES PANĀKT?

Lai uzstāšanās būtu efektīva un tai būtu kādi panākumi, pirms tam ir skaidri jādefinē mērķis – ko tu vēlies ar savu uzstāšanos panākt. Piemēram, likt klausītājiem pārdomāt kādu situāciju vai tavu viedokli kādā jautājumā, iepazīstināt ar kādu jaunu tēmu – galvenais, lai šis mērķis, ko vislabāk būtu izteikt viena teikuma garumā, tev būtu priekšā.

3.SAGATAVOJIES IEPRIEKŠ:

Lai arī cik liels runātājs tu nebūtu, iepriekšēja sagatavošanās un runas strukturēta izstrādāšana nekad nenāks par ļaunu. Uzraksti plāna punktus, kas ir svarīgākie tavā runā. Izmēģini savu stāstījumu mājās pie spoguļa – novērtē, kādi žesti un sejas mīmika ir saskaņotaar tavu stāstāmo.

4. IESILDI BALSI:

Ir svarīgi iesildīt balss saites, lai runājot nemežģītos mēle un būtu skaidra dikcija. Tas arī rada priekšstatu, ka esi nopietns cilvēks. Šeit ir viens vingrinājums, ar ko vari iesildīt balsi: viņu rītu ripu situ citu rītu stibu cirtu.

5. KĀ PĀRVARĒT UZTRAUKUMU?

Stress pirms uzstāšanās ir normāla parādība, bet bieži, ja esi pārstresojies, var aizmirst savu sakāmo, izskatīties uztraucies un nobijies, un publikas acīs – ievainojams un nenopietns. Viens no ieteikumiem ir kontrolēt savu elpošanu- veikt dziļu ieelpu un izelpu. Pēc vairākām šādām ieelpām-izelpām, būsi stabilizējis sirdsdarbības ritmu un uztraukums būs mazinājies.

6. IEPAZĪSTI TELPU:

Lai tava uzstāšanās būtu labāka, pirms tās izpēti telpu, kur uzstāsies. Tas tev ļaus saprast telpas lielumu, telpas daļu, kur uzstāšanās laikā vari pārvietoties. Tas norāda, ka tu kontrolē situāciju un nostādi sevi līderpozīcijā attiecībā pret klausītājiem.

7. ACU KONTAKTS:

Bieži saka, ka ir jāatrod viena smaidīga seja auditorijā, ar kuru izveidot acu kontaktu. Lai šis cilvēks nejustos kā nohipnotizēts, izveido acu kontaktu ar iespējami vairāk cilvēkiem un neskaties vienā punktā.Šādi lēnām runātājs iepazīstās ar auditoriju un domās izveido kontroli pār to.

8. BALSS TOŅI:

Iespaidu par runātāju atstāj arī runas izpildījums – balss tembrs, runas ātrums, intonācija, skaļums. Balss tembram vajadzētu būt zemam – tas piešķir nopietnu izteiksmi runātājam. Runu nevajadzētu sasteigt vai runāt pārāk lēni – jārunā tā, lai klausītājs ir spējīgs uztvert un saprast informāciju. Ja nav mikrofona, jārunā skaļi – skaļums piešķir līderības un drošuma pazīmes. Jārunā, piešķirot emocijas teiktajam, bet ne pārspīlēti – tās arī veidosies katrā klausītājā pašā.

9.ŪDENS:

Runājot ir svarīgi ik pa laikam iedzert ūdeni, jo tas ne tikai samitrina sauso muti, bet arī atbrīvo balss saites un nepieļauj, ka pēkšņi kaklā var iestrēgt tā sauktais “kamols” un nepatīkami aizlūzt balss. Ūdens iemalkošana var būt kā neliela pauze starp stāstījuma daļām vai arī labs veids, kā izbēgt no situācijas, ja pēkšņi iestājas prāta aptumsums.

10. TRĪS REIZES:

Ir veikts pētījums, ka cilvēks dzird, redz, atceras pēc trešās reizes. Tas nozīmē, ka, ja tev ir kāda ļoti būtiska informācija apmēram viena teikuma garumā, tad, atkārtojot un būtiski uzsverot to trīs reizes, klausītājiem tā paliks atmiņā.