ghj

Ko par dzīvi var pastāstīt dažādās valstīs tapuši seriāli?


Ziepju operas, telenoveles, kriminālstāsti vai “dakterīšu” drāmas – piekritīsiet, ka seriāli var būt laba izklaide saltā ziemas dienā vai laiskā piektdienas vakarā. Taču ir cilvēki, kuri apgalvo, ka visi seriāli ir vienādi, neatkarīgi no tā, vai ir tapuši ASV, Brazīlijā vai Turcijā. Seriāli vienkārši atspoguļo cilvēku sapņus un emocijas, kā nu katrā valstī cilvēki raduši tās atklāt. Līdzīgi kā būtu tad, ja dažādas saimnieces gatavotu katra savu rasolu: sastāvdaļas ir vienādas, taču rezultāts atšķirīgs. Kanāls “FOX Life” ir apkopojis informāciju par atšķirībām, kas raksturīgas dažādās valstīs tapušiem seriāliem.


Lielbritānijā tapušie seriāli – “nepiedodami” britiski

Nenoliedzami, briti, prot veidot seriālus. Tos raksturo ironisks, īpatnējs humors, dinamisks, netriviāls sižets un nevainojami piemeklēti aktieri. Un atmosfēra – ļoti angliska vide, smalki tērpi un brīnišķīgi dabas skati. Aizraujošie seriāli ļauj iepazīt senās un modernās Lielbritānijas garu. Briti kā neviens cits mīl savu nacionālo raksturu un vēsturi, tādēļ arī te tapušais kino ir ļoti pašpietiekams.

Treileris “Šerloks” 4.sezonai

Ziemeļvalstīs tapušie seriāli – drūmāki, nekā reālā dzīve

Drūma noskaņa, nesteidzīgs notikumu gaita, teju katras sērijas noslēgumā parādās jauns aizdomās turamais – pēdējos gados var runāt par īstu Ziemeļvalstu kriminālstāstu bumu, kas pie televīzijas skatītājiem “aizvedis” vairāku zviedru, norvēģu un dāņu rakstnieku darbus. Bieži vien tie ir vairāku valstu kopdarbs, arī Latvijā iecienīto “Tiltu” veidojuši kopā dāņi un zviedri.

Treileris “Tilta” 4.sezonai

Krievijā tapušie seriāli – “spēka” struktūru pārstāvji ar naudu no “tumbočkas”

Pašā Krievijā veikti pētījumi atklāj, ka te tapušo seriālu varoņi lielākoties ir “spēka” struktūru – policijas, prokuratūras, armijas, specdienestu – pārstāvji. Tā tas ilgst jau vairākas desmitgades, atcerēsimies kaut vai “Sasisto lukturu ielas”, “Kamensku”, “Nacionālās drošības aģentu”. Taču pat kriminālseriālos ar klasiskiem sižetiem var manīt atsauces uz vietējās noziedzīgās pasaules likumiem un sabiedrībā pieņemtiem tabu. Piemēram, nauda. Tā rodas ne no kurienes, iespējams, no “tumbočkas” un ir ļaunuma simbols.

Treileris “Sasisto lukturu ielai”, 16.sezona

Brazīlijā tapuši seriāli – romantiski stāsti par attiecībām un drāmām ģimenē

Brazīlijas televīzijas industrijas veiksmes stāsts ir telenoveles – izklaides seriāli, kuru pirmsākumi meklējami vēl 50.gados un kuri ar laiku kļuva populāri visā pasaulē. Ja atcerēsimies, pirmais postpadomju grāvējs “Verdzene Izaura” bija brazīļu ražojums. Romantiskie sižeti lielākoties saistās ar attiecībām ģimenē: ārlaulības bērniem, pazudušiem vecākiem, neuzticību, strīdiem par mantojumu. Galvenā tēma, protams, peripetijas ap neiespējamu mīlestību.

Treileris seriālam “Verdades secretas” (Slēptā patiesība)

Turcijā tapuši seriāli – atspoguļo tradicionālu sabiedrību un vecmodīgu romantiku

Turku seriāli, it īpaši romantiskās ģimenes drāmas, līdzīgi kā Latīņamerikas ražojumi ir visai tālu no reālās dzīves. Taču ar savu vecmodīgo romantiku un tradicionālā dzīves veida atspoguļojumu patīk cilvēkiem, kuriem Holivudas produkcija šķiet pārseksualizēta, bet modernie ieradumi – apgrūtinoši. Šie seriāli eksponē arī sociālās izmaiņas, kas raksturīgas Turcijai un līdzīgām valstīm, piemēram, cilvēki pēc pārcelšanās no laukiem uz pilsētu saskaras ar urbānajiem izaicinājumiem. To piedāvātie sapņi – skaistas mājas, pārtikusi dzīve – ir skatītājiem pietiekami komfortabla modernitāte.

Treileris seriālam Nr.309

Indijā tapuši seriāli – nekādu skūpstu vai gultas ainu

Indijā tapuši seriāli atklāj dažādas šīs kultūras šķautnes, tādēļ tajos neiztikt bez dejām, mūzikas, senām tradīcijām, reliģijas un kontrastiem starp bagātību un nabadzību. Galvenās tēmas: uzticība un naids, cīņa par labāku dzīvi. Un – nekādu skūpstu vai gultas ainu. Varoņi savas emocijas nodod ar skatieniem. Tipiskā seriāla sezonā ir 52 sērijas, kuras skatāmas katru darba dienu. Taču viens stāsts var turpināties gadiem ilgi, interesanti, ka skatītāju atsauksmes var likt mainīt sižeta pavērsienus.

Treileris seriālam “Piekrišana”

ASV tapuši seriāli – piedzīvo savu trešo zelta laikmetu

Šie seriāli ir populārākais veids, kā mācīties angļu valodas idiomas un iepazīt  kultūru. Tie uzbur sapņus par pārtikušu dzīvi – lielām mājām ar baseiniem, vai arī ataino amerikāņus kā varoņus. Bieži vien seriāli balstās uz reāliem stāstiem vai arī atklāj dažādas, samērā nepazīstamas subkultūras un profesijas, kuras sastopamas ASV. Tehnoloģiju attīstība, investīcijas satura kvalitātē, precīzāk segmentētas skatītāju auditorijas, piesaistīti spoži režisori un lieliski aktieri – tas viss liek runāt par ASV tapušo seriālu kārtējo zelta laikmetu. Modernos seriālos raksturo pārsteidzoši sižeti, labs stils un dinamisms. Populārākie piemēri – “Troņu spēle” un “Staigājošie miroņi”.

Jaunākais treileris no “Staigājošajiem miroņiem”


Nepalaid garām – jaunais seriāls “Nr.309″ skatāms televīzijas kanālā “FOX Life” darba dienās no 1.marta plkst. 15:10.