time-management

Laika menedžments: Kā visu paspēt?


Žēlojies, ka tev nepietiek laika? Vēlies paspēt izpildīt mājasdarbus, doties uz treniņu un satikties ar draugiem? Šajā numurā YOUNG.LV ir nolēmis pastāstīt saviem lasītājiem par to, kā pareizi sakārtot savu laiku un kas tam nepieciešams.


Nē, mēs nestāstīsim par kādām maģiskām spējām, kas būtu jāiegūst, lai kļūtu par laika pavēlnieku, kaut gan varbūt arī varētu – bet tas jau būtu raksts citai reizei. Jēdziens „laika menedžments” parādījies tad, kad beidzot pienācis laiks risināt prokrastinācijas problēmu. Kas tas par nesaprotamu vārdu? Prokrastinācija – tā ir visu lietu atlikšana uz „vēlāk”. Visticamāk no tā ir cietis katrs no mums. Tad nu lūk, prokrastinatori, šis raksts ir tieši jums! Šie ir tikai daži veidi, kas palīdzēs jums pareizi plānot savu laiku.

1. Atrodi mērķi!

Katrā lietā, ko dari, centies atrast mērķi, lai tai būtu kāda jēga – gala rezultāts. Atcerieties Antuāna de Sent-Ekziperī vārdus? „Ja ceļotājs, kas rāpjas kalnā, vadoties pēc zvaigznēm, pārāk nododas kāpšanas problēmām, tad viņš aizmirst, kāda zvaigzne viņu vada. Rīkojoties tikai rīkošanās dēļ, viņš nenonāks nekur.” Neniekojieties ar sīkumiem un saprotiet, ka tam, ko jūs darāt, nevajag būt bezjēdzīgam.


2. Uzraksti plānu!

Izveidojiet plānu visai dienai – varat pat līdz minūtes precizitātei. Tikpat svarīgi ir nedarīt visu reizē. Necentieties paveikt vairākas lietas vienlaicīgi, dariet visu strukturēti – pēc plāna. Izveidojiet sarakstu bloknotā vai dienasgrāmatā – lūk, jūsu uzticīgie draugi laika plānošanā.


3.Paveiciet kaut ko interesantu vai noderīgu!

Pacentieties visā, ko darāt, atrast kādu sīkumu, kas jūs iepriecina – tas padarīs visu interesantāku. Piemēram, mamma liek nomazgāt trauku kalnu? Nu, vismaz tajā pašā laikā jūs kā reiz varēsiet noklausīties jauno „Red Hot Chili Peppers” albumu, kuru pirms tam necēlās rokas… vai ausis… noklausīties.


4.Dažādo!

Garlaicība un dažādības trūkums – tas ir tas, kas uzdzen slinkumu un „iedzen prokrastinācijā”. Var aizvietot kādu svarīgu lietu ar citu – tad varbūtība, ka tiks sasniegts vēlamais rezultāts, palielināsies. Samainiet darbības tā, lai tās būtu maksimāli dažādas – pusstundu matemātikas mājasdarbi, nākamā pusstunda – pastaiga ar suni.


5. Uzstādi laika rāmjus!

Savukārt tas jums iemācīs disciplīnu. Patiesībā šis punkts ir atkarīgs no otrā punkta – uzraksti plānu. Katrai ieplānotajai darbībai atvēliet noteiktu laika sprīdi. Piemēram, šovakar noskatīšos 1 sēriju „Troņu spēlēm”, nevis noskatīšos visus sezonu no vietas, atjēdzoties piecos rītā.


6. Atpūties!

Šis noteikti ir vispatīkamākais punkts. Neaizpildi dienu tikai ar darbu un svarīgām lietām, jo, ja tu pratīsi pareizi atpūsties, tad darbs kļūs produktīvāks.