2120b85a0ef5

Latvijas nozīmīgākie izgudrojumi


Latvija var lepoties ar daudz lietām. Sākot jau ar pašu galveno, ka mums ir sava valsts, sava valoda un tradīcijas. Latvijā ir daudz talantu, kas Latvijas vārdu nesuši pasaulē. Bet vai esi dzirdējis par Latvijas nozīmīgākajiem izgudrojumiem?


Latvijā radītās zāles

Ikviens no mums ir dzirdējis par tādām firmām kā “Olainfarm” vai “Grindex”. Jā, jo šie ir starptautiski uzņēmumi. Latvijas Zinātnes akadēmija atgādina, ka ķīmijai un farmācijai Latvijā ir sena vesture. 20. gs. 30. gadu beigās Latvijā sāka veidoties medicīnas ķīmija un farmācijas tehnoloģija. Izrādās, ka starpatutiski atpazīstamo firmu ražoto zāļu produkcija lielā mērā balstās uz Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izstrādātām preparātu sintēzes metodēm. Viens no būtiskākajiem faktiem ir tas, ka Padomju Savienības laikā katrs ceturtais medicīniskais preperāts tika radīts Latvijā, kas tika ražots visam PSRS tirgum.

Pretvēža preperāts

20. gs 50. gados tika izmantota arī ķīmijterapija, kas bija paredzēta ļaundabīgo audzēju ārstēšanai. Pretvēža preperāta ražošanas tehnoloģiskā procesa izstrādāšana notika OSI Eksperimentālajā rūpnīcā, tagadējā “Grindex” rūpnīcā. Solomons HILLERS, kurš dzimis un miris Rīgā, izstrādāja jaunu ideju, kuras pamatā, vēlāk, pretvēža preperāts ieguva nosaukumu Ftorafūra. Joprojām šo preperāto ražo vairāk kā 30 valstīs, tai skaitā arī Latvijā. Latvijā tā ražošana un eksportēšana rit jau vairāk kā 25 gadus.