oktobra-beigas-riga-durvis-vers-modes-muzejs-5800ddc127cda

Mode – tās nav tikai drēbes


”Modi nosaka politika, ekonomika, laika apstākļi, reliģija, mūzika, māksla – tā ir atkarīga no ļoti daudziem ārējiem faktoriem,” tā teicis vēsturnieks, kolekcionārs un Modes muzeja veidotājs – Aleksandrs Vasiļevskis. Pirms mēneša senākajā Vecrīgas ielā durvis vēra Modes muzejs, kurā atainots Rīgas dāmu stils cauri laikam un gadsimtiem.


Rīgai un Latvijai tikt līdz modes meku – Milānas, Londonas vai Parīzes – līmenim ir grūti, tomēr jau PSRS laikā Rīgu dēvēja par modes metropoli. Rīgā vēl bija saglabājušās atmiņas par dzīves uzplaukumu starpkaru periodā. Mūsdienās cilvēku starpā ir izveidojies stereotips, ka padomju laikā, pastāvēja ideoloģija un liels preču deficīts. Nevienas preces deficīts neatturēs sievietes no pucēšanās!Attēlu rezultāti vaicājumam “modes muzejs rīgā”

No sapņa līdz muzejam

Pati ideja radās Maskavas arhitektei Nataļjai Muzičkinai, kura jau vairākus gadus dzīvo Rīgā un jau sen bija sapņojusi izveidot muzeju. Tieši Rīgā viņa satika savu skolas laiku paziņu – kolekcionāru Aleksandru Vasiļjevu. Nataļja Muzičkina veido muzeju un nodrošina tā darbības organizatorisko pusi, bet Aleksandrs Vasiļjevs piedāvā izstādīšanai muzejā savas kolekcijas tērpus un aksesuārus.

Iela ar savu stāstu

Muzeja telpas ir īpašas, tās atrodas Grēcinieku ielā 24 – to senākā daļa saglabājusies no 14. gadsimta. Tās nav tik lielas, lai vienlaikus piedāvātu pārskatu par visu modes vēsturi, tālab tiek veidotas tematiskās izstādes, kas ļauj iedziļināties konkrētā laika osmā vai tēmā. Šobrīd muzejā divās zālēs var apskatīt izstādi “30. gadu elegance”, kas veltīta ļoti interesantam laika posmam modes vēsturē, ko mēdz dēvēt arī par “pirmskara šiku”. Bet muzeja īstā “odziņa” ir trešā zāle, ko varētu dēvēt arī par “laika mašīnu” – tajā ar skaņu un gaismu palīdzību īpaši veidotās vitrīnās “atdzīvojas” vairāki spilgti 19. un 20. gadsimta modes periodi.

Attēlu rezultāti vaicājumam “modes muzejs rīgā”

Vēdekļu valoda

Modes muzejā ir iespējams piemērīt īstu krinolīnu un turnīru, kā arī pielīmēt sev rokoko stila “skaistuma mušiņu” jeb mākslīgo dzimumzīmīti un uzzināt ko vairāk par vēdekļu valodu.Modes muzejā laipni gaidīti visi, kurus interesē vēsture, skaisti priekšmeti, māksla, dizains. Un vai tad ir cilvēki, kurus tas viss neinteresē? Uz muzejudodas gan skolēni un studenti, gan pensionāri un ģimenes, nāk profesionāļi, kuri darina apģērbus.Attēlu rezultāti vaicājumam “modes muzejs rīgā”

 

Materiāla autore Elīza Kalniņa

Foto no interneta