denmark-2-1050×729

Mūsējie… Dānijā


YOUNG.LV redakcija turpina apkopot bijušo Rīgas skolēnu iespaidus par dzīvi ārzemēs. Šoreiz rubrikas „Mūsējie – tur!” varone ir 16 gadus vecā Aleksandra, kas tagad dzīvo un mācās Dānijas pilsētā Greno. Viņa ar mums padalījās ar savām domām par…


poiuytr

oiuytr

 Par mācībām

Šogad es iestājos Pre-IB programmā. Gads Pre-IB programmā nozīmē pagājušo klašu materiālu atkārtošanu un sagatavošanos IB-1. Tāpēc pagaidam grūtību ar mācībām vēl nav. Tāpat pašlaik mums maz uzdod darīt mājās, savukārt atzīmju vietā raksta komentārus par paveiktajiem darbiem. Lai pielāgotos un iepazītos, mums bieži tiek rīkoti dažādi pasākumi.

Mācības galvenokārt notiek elektroniskā veidā. Katram vienmēr līdzi ir portatīvie datori, ar kuru palīdzību mēs arī meklējam informāciju nepieciešajiem priekšmetiem. Šeit ir vairāk prakses, nekā teorijas. Un vēl šeit ļoti augstu tiek novērtēts radošums un dalība sociālajās aktivitātēs.

Dienā mums ir maksimums 4 stundas, katra – pusotru stundu gara. Stundu laikā skolotāji parasti mums dod nelielus pārtraukumus.

Tāpat šeit ir patīkami mācīties priekšmetus pa semestriem. Pirmajā semestrī mēs mācījāmies ķīmiju un bioloģiju, bet otrajā – ģeogrāfiju un fiziku. Manuprāt, tas ir ērti. Priekšmeti ir līdzīgi, tāpēc informācija atmiņā saglabājas labāk.image

…Par iestāšanos

Par šo koledžu uzzināju no draudzenes, kas šajā skolā iestājās 2015. gadā. Tad es meklēju koledžu vai ģimnāziju ārzemēs, kurā mācības notiek angļu valodā, jo es vēlos strādāt angliski runājošā valstī. Pēc draudzenes stāstiem sapratu, ka Dānija atbilst visiem maniem kritērijiem. Iestāties nebija viegli – vajadzēja iesniegt daudz dažādu dokumentu un rakstīt motivācijas vēstuli. Vēl vajadzēja nodot iesniegumu ne tikai skolai, bet arī kopmītnēm (ja tajā nedabūju vietu, tad skolā nevaru mācīties). Ar dokumentu noformēšanu man palīdzēja. Domāju, ka bez speciālistu palīdzības es galā netiktu. Tāpat man ļoti svarīgi bija devītās klases eksāmenu rezultāti. Un bez eksāmeniem, visos pārējos priekšmetos atzīmes nedrīkstēja būt zemākas par 7. Tāpēc 9. klasē man nācās cītīgi mācīties. Un beigu beigās man nebija nevienas atzīmes, kas būtu zemākas par 8! Atzīstos, tam aizgāja daudz nervu un spēku, taču rezultāts bija tā vērts.

…Par valodu

Dānijā IB programma apmāca studentus angļu valodā, taču, ja vēlies mācīties dāņu valodā, tas ir iespējams. Klases tiek īpaši sadalītas angliski runājošās un dāņu. Pre-IB programmā, kurā pašlaik mācos, ir priekšmets – dāņu valoda. Pirmajā mācībstundā mūs sadalīja trīs grupās: tie, kas plāno izvēlēties dāņu valodu augstākajā līmenī, dāņu standartu (sarunāšanās, tekstu analīze) un iesācēju līmenī. Mani iedalīja iesācēju grupā, jo es nezinu nevienu vārdu. Pēc vairākām stundām es domāju, ka dāņu valoda ir smieklīga valoda. Tā izklausās ļoti neparasti. Manuprāt, tā ir līdzīga vācu un angļu valodu krustojumam. Lai gan skolā dāņu valoda nav obligāta, pārvaldīt to ir noderīgi. It īpaši, lai iegūtu darbu.Attēlu rezultāti vaicājumam “denmark students working”

…Par cilvēkiem

Dāņi ir samērā dīvaina tauta. Neko sliktu pateikt nevaru, tacu viņu mentalitāte mani kaitina. Viņi dzīvo vieglprātīgi un ne no viena nav atkarīgi. Viņi dzīvo tikai sev. Ne visi, protams, bet lielākā daļa. Nebūtu nekāds brīnums, ja par špikošanu stundās tevi uzreiz nosūdzēs. Neskatoties uz to, dāņi ir draudzīgi un vienmēr gatavi palīdzēt. Visi šeit ir ļoti atklāti. Bez kautrēšanās uzdot pat ļoti personīgus jautājumus. Visvairāk man patīk, ka tevi nevērtē pēc ārējā izskata, nacionalitātes, un tā tālāk. Šeit svarīgāk ir būt sev un nebaidīties izteikt savu viedokli.

…Par darbu

Atrast, kur piestrādāt, bez dāņu valodas zināšanām ir gandrīz neiespējami, taču kādam tas arī izdodas (samelojot, ka valodu pārvalda). Pagaidām sākt strādāt neplānoju. Zinu tikai to, ka minimālā alga no 16 gadu vecuma ir 60-70 kronas (8,10 €) par stundu, bet no 18 gadu vecuma – 100 (14,5 €).

…Par cenām

Izglītība šeit ir bezmaksas. Es maksāju 500 eiro mēnesī. Šajā summā ir iekļauta dzīvošana kopmītnēs un ēdināšana piecas reizes dienā. Taču, ja šeit dzīvo 5 gadus, tad mācības un visu pārējo apmaksā valsts. Brauciena cena sabiedriskajā transportā ir aptuveni 4 eiro. Cenas par produktiem ir nedaudz augstākas, nekā Latvijā. Taču produkcijas kvalitāte gan ir daudz labāka, kā Latvijā.rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

…Par dzīvošanu

Kopmītnes šeit varētu salīdzināt ar 4 zvaigžņu viesnīcu. Mums ir viss nepieciešamais: virtuves, ēdnīca, bezmaksas trenažieru zāle un mācību telpas. Tāpat ir daudz izklaides iespēju – istaba, kurā skatīties filmas, galda teniss, biljards, datorspēļu konsoles, u.t.t. Katram studentam ir sava istaba ar mājīgām mēbelēm.

…Par dzimteni

Es šeit mācos jau vairāk nekā 2 mēnešus, taču vēl aizvien neilgojos pēc dzimtenes. Zinu, ka tas nav nekas tāds, ar ko lepoties. Dzīves apstākļi Dānijā neļauj ļoti nogurt no skolas, taču neļauj arī atslābināties tieši šādu balansu es meklēju un esmu ļoti laimīga, ka izvēlējos mācīties tieši šeit. Taču es ļoti skumstu pēc vecākiem, draugiem un dzimtajām vietām Latvijā. Tā vienmēr būs svarīga manas dzīves sastāvdaļa.

 

Materiāla autore: Milana Šapļavska