1408538318

Neparastākās skolu fasādes projekta “Krāsas ienāk pilsētā”


Droši vien ikvienam skolēnam gribētos, lai viņa mācību iestāde kaut kā atšķirtos no pārējām. Un pateicoties projektam “Krāsas ienāk pilsētā” tas ir iespējams – 17 Rīgas skolu un bērnudārzu fasādes tiks kardināli mainītas: tajās ienāks spilgtas krāsas, dzīvnieku un neparastu abstrakciju attēli. YOUNG.LV sīkāk pastāsta un parāda, kā agrākās vienkāršās ēkas var kļūt par mākslas objektiem!


 No 2009. gada pilsēta ir izremontējusi vairāk nekā 140 izglītības iestādes, šajā mērķī ieguldot 22 miljonus eiro. Lai pilsēta kļūtu skaistāka, remontdarbiem ir nolemts pieiet radoši – sienas izkrāšņojot ar monumentālās glezniecības darbiem. Pateicoties šim projektam, sākot ar 2014. gadu Rīgas mācību iestādes ir piedzīvojušas lielas pārmaiņas. Projekts “Krāsas ienāk pilsētā” ir izmainījis mūsu galvaspilsētu – tas ir devis lielisku iespēju lielai daļai ēku, kas ir būvētas pēc vienāda projekta, ienest dažādību Rīgas ielu monotonajās krāsās un pārvērst tās par mākslas objektiem, izdaiļojot pilsētu ar spilgtām krāsām.

Gleznojumi uz Rīgas bērnudārzu un skolu sienām ir unikāli. Katrai fasādei ir izstrādāta sava skice. Un tās nav tikai mākslinieka skices – tas ir vesels pilsētvides uzlabošanas projekts. Dace Baidekalne, nu jau Mākslas akadēmijas absolvente, pašlaik ir Rīgas domes Īpašuma departamenta arhitekte un viņa ir izstrādājusi bērnudārza fasādes dizainu – tagad tā nav tikai ēka, bet gan „zebra”. Pirms skices izstrādes Dace izpētījusi apkārtni, aprunājusies ar vietējiem iedzīvotājiem un vecākiem, kuru bērni apmeklē bērnudārzu.

Dace Baidekalne:

“Izveidoju skici – tā bija tāda maza, bet, kad to radi uz fasādes, ir pavisam citas sajūtas, cits formāts. Šie milzīgie krāsas spaiņi… Neticama pieredze, man ļoti patika.”

Jau šogad ir plānots realizēt 19 mācību iestāžu ārējā tēla rekonstrukcijas projektus, kurus ir atlasījusi Rīgas domes konkursa komisija.

Mēs piedāvājam fotogrāfijas ar piecām skolām, kuru fasādes mūsos izsauca vislielāko sajūsmu un no kurām praktiski nav iespējams atraut acis.

1. Rīgas Austrumu vidusskola

1

Viļānu iela 13

Ir zudušas bijušās pelēcības paliekas, tā vietā ēkai ir jauns dizains, kas nepavisam nesaistās ar vecajām tipveida celtnēm. Fasādē ir apspēlēti zaļi, sarkani, dzelteni un zili toņi. Un lai arī pelēkais tonis šeit vēl aizvien ir atrodams, tas kopumā nekā neliecina par garlaicību!

2. Rīgas 22. vidusskola

2

Bruņinieku iela 10

Ja kādreiz vēlu vakarā pastaigājies pa Bruņinieku ielu un tev šķiet, ka viena no tās ēkām burtiski mirdz, tad tev nav izlicies! Rīgas 22. vidusskola dienas laikā izskatās šādi: skolas fasāde no blāvi dzeltenas pāriet uz baltu, kas izskatās ļoti harmoniski. Taču atliek vien saulei parādīties pie apvāršņa, un mācību iestāde pārvēršas par krāšņu ēku, kas izstaro gaismu!

3. Rīgas 84. vidusskola

3

Lielvārdes iela 141

Taisnās līnijas ne tikai padara mācību iestādi vizuāli lielāku, tās arī skolai piešķir unikālu fasādi, kuru nekur citur apskatīt nav iespējams! Savukārt sarkanā, oranžā un dzeltenā krāsa ienes dažādību ēkas vienkāršajā baltajā krāsojumā. Starp citu, tieši blakus 84. vidusskolai šogad ir atvērts Rīgā lielākais sporta komplekss zem klajas debess – tas pats, kas atrodas pie Deglava ielas kalna. Tagad šīs skolas skolēni ziemā un vasarā var nodarboties ar sportu šī kompleksa laukumos. 


2017. gadā plānots:

 • renovēt ēku un labiekārtot skolas teritoriju Burtnieku ielā 34,
 • izveidot pirmsskolas grupiņas Rīgas 64. vidusskolā,
 • renovēt skolas ēku Šampētera ielā 98, lai tajā izveidotu Rīgas mūzikas skolu – internātu,
 • trešais renovācijas posms N. Draudziņas vidusskolā,
 • Rīgas 6. vidusskolas renovācija,
 • trešais F. Brīvzemnieka pamatskolas renovācijas posms,
 • Pirmais renovācijas posms Rīgas Igauņu pamatskolā

Tāpat plānotas renovācijas:

 • Rīgas 37. vidusskolā,
 • Rīgas Hanzas vidusskolā,
 • Rīgas 4. speciālajā internātpamatskolā
 • Rīgas 95. vidusskolā
 • Rīgas Avotu pamatskolā,
 • Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā,
 • Rīgas Zolitūdes ģimnāzijā,
 • Rīgas 75. vidusskolā,
 • Rīgas Valdorfskolā,
 • ēkas renovācija Pērnavas ielā 10, Rīgas šaha skolas vajadzībām.

Pilnu skolu sarakstu, kā arī sīkāku informāciju par to, kuras izglītības iestādes tiks renovētas 2017. gadā – lasiet Rīgas pašvaldības informatīvajā portālā riga.lv.