vnvbmznh-1440122042-1050×517

Problēmjautājums: Kur iestāties pēc 12 klases beigšanas?


Dzīve mums reizēm liek veikt sarežģītas izvēles, taču pret iestāšanos universitātē vajadzētu attiekties ļoti nopietni. Jā, jā, mēs zinām, ka tas jau jums ir teikts neskaitāmas reizes, bet padomājiet paši – jums šeit būs jāmācās kā minimums nākamie trīs gadi, un visa jūsu turpmākā dzīve varētu būt atkarīga no šīs izvēles. Kā kļūt laimīgam un veiksmīgam uzzināt varēsiet vien jūs paši, savukārt YOUNG.LV jus pastāstīs par Latvijas universitātēm un par to, kā tur iestāties.


76tresdfgvbhnmTop 5 populārākās studiju programmas 2016. gadā:

  1. Jurisprudence, Latvijas Universitāte
  2. Medicīna, Latvijas Universitāte
  3. Datorzinātnes, Latvijas Universitāte
  4. Komunikāciju zinātne, Latvijas Universitāte
  5. Datorsistēmas, Rīgas tehniskā universitāte

Informāciju par iestāšanās laiku iespējams atrast interesējošās augstskolas interneta portālā tuvāk vasarai. Neaizmirstiet par dažādiem pasākumiem un kursiem, kas noritēs šī gada laikā, vēl pirms iestāšanās. Piemēram, „Studentu  kurpēs”, atvērto durvju dienas, konferences, konkursus, nodarbības, un tā tālāk. Piedaloties līdzīgos pasākumos var uzzināt vairāk noderīgas informācijas par universitātes programmām, saprast, ar kādu programmu vēlaties saistīt savu dzīvi, kā arī palielināt savas iespējas tikt budžetā.


Par iestāšanos universitātē

Jūlija Truskovska: Jau 9. klasē, pēc anatomijas stundas bioloģijā es sapratu, ka medicīna ir domāta man. Sākumā, lai iestātos, starp eksāmeniem – ķīmija vai bioloģija, es izvēlējos bioloģiju. Pašā universitātē iestājeksāmenā bija testa jautājumi ar dzīves situācijām starp ārstu un pacientu. Un tad es ieguvu budžeta vietu. Jau pirmajā kursā saproti, ka galvenais RSU mācību procesā ir mīlestība pret gariem tekstiem. Nepieciešams tos ne tikai iemācīties no galvas, bet arī saprast, ko tieši tu iekal, lai visu šo informāciju varētu izmantot nodarbībās. Ja ne mīlestība, tad pilna gatavība milzīgam informācijas apjomam, lai iegūtu zināšanas. Protams, nevajadzētu aizmirst par medicīnas specifiku – ka saziņa ir ar dažādu vecumu un raksturu pacientiem, kas slimnīcā nonākuši sakarā ar veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Universitāte, programma: Rīgas Stradiņa universitāte, medicīna.

Padomi skolēniem

Artjoms Ļipins: Galvenais, ko man ir nācies iemācīties, ir pašdisciplīna. Ja jūs universitātē kaut ko aizmirstat izdarīt, tad problēmu var būt daudz. Bet parādi sāk uzkrāties. Ļoti iesaku tuvāk iepazīties ar kursabiedriem. Runa pat nav par draudzību, bet gan par savstarpēju palīdzību, bez kuras neiztikt. „Kas bija uzdots?”, „Kā tu to izdarīji?” un „Pieraksti mani, ka esmu bijis lekcijā” – un tas ne tuvu nav pilns jautājumu saraksts, ko viens otram uzdosiet. Un pēdējais – jums neviens nevar palīdzēt ar augstskolas izvēli, izņemot jūs pats. Man šķiet, ka labāk vienkārši doties tur, kur jums ir interesanti, nevis censties paredzēt, kura profesija būs aktuāla.

Universitāte, programma: Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte, psiholoģija

Par „Erasmus” programmu

Renāte Koroļkova: Iestājos budžetā, labi nokārtoju latviešu un angļu valodas eksāmenus. Budžets jau ir milzīgs pluss. Teorija man patika, bet praktiskie kursi – ne pārāk, iespējams tāpēc, ka tas nebija gluži tas, ar ko es gribētu nodarboties visu atlikušo dzīvi. Tiem, kas nodarbojas ar žurnālistiku, studijas patika un viņi turpināja mācības, iestājoties maģistratūrā. Man ļoti nozīmīga bija iespēja doties apmaiņas programmā (Erasmus). Tā ir ne tikai akadēmiskā, bet arī dzīves pieredze. Viennozīmīgi, ir vērts doties, pat tad, ja ir bail – tas ir vēl lielāks iemesls doties šādā ceļojumā. Esmu pamanījusi, ka tie, kas ir izmantojuši šādas iespējas visā Eiropā, ir ar kaut ko īpaši cilvēki – mums bieži sakrīt pasaules redzējums. Ne velti saka „Once Erasmus – always Erasmus!” Studiju gadu laikā izdevās iepazīties ar dažādiem interesantiem cilvēkiem, tajā skaitā arī pašiem pasniedzējiem, kas nāca pretī un vienmēr bija gatavi palīdzēt.

Universitāte, programma: Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte, komunikāciju zinātne.

Par to, kā izdarīt pareizo izvēli

  1. Barišņikova, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Rusistikas un slāvistikas nodaļas docente:

Izvēloties profesiju, ir svarīgi ņemt vērā vairākus faktorus. Protams, ir jāsaprot, cik tā ir pieprasīta, vai varēsiet atrast pielietojumu iegūtajām zināšanām un vai jūsu darbs tiks labi atalgots. Runa nav tikai par to, ka nākotnē vajadzēs nodrošināt sevi un savu ģimeni. Ir svarīgi zināt, ka lietu, ar kuru jūs nodarbojaties, novērtē apkārtējie, tad ar gadiem nepazudīs motivācija un nākotnē nenožēlosiet savu izvēli. Taču pats galvenais ir izvēlēties profesiju, kas patīk tieši jums. Vecāku un draugu padomos var ieklausīties, taču gala lēmumam ir jāpaliek jūsu ziņā. Protams, neviens nav pasargāts no kļūdām. Gadās, ka studenti aiziet, nomācījušies pirmajā kursā tikai mēnesi. Taču tādu irmaz, jo, pie mums parasti ierodas cilvēki, kam ne tikai patīk lasīt, bet viņus arī nopietni interesē filoloģija, viņi vēlas pasniegt valodu un literatūru, mācīties jaunas valodas.

Darbs aizņem nozīmīgu daļu mūsu dzīves, tāpēc, pieņemot lēmumu par nākotnes profesiju, uzdodiet sev vairākus jautājumus. Vai es vēlos rezdēt sevi šajā lomā pēc desmit gadiem? Vai man ir spējas, lai sasniegtu panākumus šajā jomā, vai mani tas interesē? Tad jūsu izvēle nebūs nejauša.