36199964_2237456176266281_9103315391555305472_n

Rušonas muiža: jūsu sapņu brīvdienas tepat Latgalē


Vai kādreiz esat vēlējies justies kā muižnieks, kas, pieceļoties no rīta, apmeklē pirti un pēcāk noiet līdz ezeram, kur var apskatīt savu bagātīgo zemi? Ja jums šobrīd iedegās acis un sirds sāka sisties straujāk, iesakām jums apmeklēt Rušonas muižu – tur jūs sagaida ne vien apbrīnojama muižas arhitektūra, bet arī pilnvērtīga atpūta! Dalāmies ar Jums ar mūsu satriecošo atpūtu muižā Līgo un Jāņos – ir vērts atkārtot!


Muiža atrodas netālu no Aglonas baznīcas, Riebiņu novadā. Ceļā no Rīgas uz Rušonas muižu var apskatīt 100 un 1 vēsturisku vietu un objektu – to var pārvērst par īstenu ekskursiju pa skaistākajām Latvijas vietām. Līdz Daugavpilij, kurā ir slavenais Daugavpils cietoksnis (saukts arī par Dinaburgas cietoksni), Marka Rotko mākslas centrs, Baznīcu kalns un daudzas citas vietas, kuras visnotaļ ir jāredz ne vien katram Latvijas iedzīvotājam, bet arī katram tūristam, ir nieka nepilni 55 km. Neskaitot Daugavpili, jums pa ceļam būs arī daudzas citas skaistas gan Latgales, gan Zemgales, gan Vidzemes pilsētas.

Rušonas muiža tika celta 1903. gadā neorenesanses stilā – šādā stilā Eiropā tika būvētas tādas ēkas kā operas un teātri. Kopš 2007. gada tiek veikta muižas rekonstrukcija. 2008. gadā muižas teritorijā tika uzcelta viesu māja, kurā ir pieejama pirts, kā arī džakuzi, kas ir ar skatu uz Rušonas ezeru – tā platība ir 23,7 km2.

Rušonas muiža

Skats uz Rušonas ezeru. Lejā arī pirtsmāja

Skats uz pirtsmāju no laipas

Tiklīdz jūs pietuvojaties senajām, čīkstošajām muižas durvīm, rodas sirreāla izjūta – it kā arī jūš uz brīdi pārvēršaties par daļu no tās vēstures. Tajā pašā brīdī jūs pārstājat pamanīt modernā laikmeta pazīmes apkārt – mobilo telefonu vispār rodas vēlme aiznest kur tālāk, lai neatraucētu. Pat fotogrāfijas gribētos uzņemt ar ko ne vairāk modernu kā “Polaroid”.  

Rušonas muiža

Rušonas muiža

Mūsdienās apskatīt īstu vīna pagrabu ir retums, bet tikai ne Rušonas muižā! Muižas saimnieks uzcienāja mūs arī ar pašgatavotu vīnu. Sajūta bija absolūti unikāla – atrasties 20. gadsimta sākumā celtā muižā un malkot vīnu.

Rušonas muižas vīna pagrabs

Protams, rekonstrukcija nav pabeigta un tai ir nepieciešams vēl kāds laiks, tomēr arhitektūras cienītājiem tas kalpos tikai un vienīgi par priekšrocību, jo drīzumā muiža vairs neizskatīsies tāpat, kādu to cēla pirms vairāk nekā 100 gadiem. Pašā muižas iekšpusē tiek celts arī baseins – atliek vien sagaidīt rekonstrukcijas beigas.

Baseins muižas iekšpusē

Par ko vēl gribās bilst, tā ir daba. Rušonas muižas teritorijā atrodas fantastisks ainavu parks – patiesi nākas cīnīties ar vēlmi apsēsies pļavas vidū, lai ilgi jo ilgi lūkotos uz ezeru.

Ainavu parks

Pamostoties nākamajā dienā no putnu čivināšanas un varžu kurkstēšanas, pirmā doma ir ķert peldkostīmu un dvieli un iet peldēt. Tā arī mēs darām. Līgo un Jāņu dienās ūdens bija tik silts kā piens. Pēc sātīgām brokastīm, kurās mums bija arī tepat kūpināta vista, mazsālīti gurķīši, kas audzēti arī šeit, mēs dodamies uz pirti, tad uz džakuzi. Un tā paiet visa diena. Paradīze! Citu vārdu nav!

Saimnieka māja


Nobeigumā vien varu teikt – tie bija vieni no skaistākajiem un īstākajiem Jāņiem, ko jebkad esam piedzīvojuši. Muižas saimnieks mūs uzņēma kā senus draugus, naktī tika iekurts milzīgs ugunskurs; mēs peldējām, ēdām un atpūtāmies kā īsti muižnieki. Ja arī jūs alkstat pēc īstām, latviskām brīvdienām, sazinieties ar Rušonas muižas pirtsmājas administrāciju! Jūs noteikti iemīlēsiet šo vietu tāpat kā to iemīlējām mēs!

 

Autors: Aleksandra Zavišjus