imgp9449-2-1050×767

Saigona: ceļojums uz visapdzīvotāko Vjetnamas pilsētu


Kā zvaigznes pa šoseju izkaisīti traucas un šalc motorolleri. Šeit to ir simtiem tūkstoši, veselas ģimenes pārvietojas ar šī divriteņu transportlīdzekļa palīdzību. Mamma, tētis un divi bērni uz motorollera – šādu skatu lielākajā Vjetnamas pilsētā Hošiminā, jeb, kā to sauca agrāk – Saigonā, var redzēt uz katra stūra. Uz katra soļa motorolleru vadītāji piedāvā savus “takša” pakalpojumus – ātri, bīstami un lēti. Mēs – pāris aizrautīgu ceļotāju – īpaši young.lv izpētām dārgumus, ko piedāvā apdzīvotākā Vjetnamas pilsēta.Kamēr mēs ar taksi braucam no lidostas, cenšamies uzsākt sarunu ar vadītāju. Daudzi vjetnamieši slikti runā angliski, pat jaunieši apmulst, kad vēršamies pie viņiem, runājot svešvalodā. Takša vadītājs pastāsta, ka pēdējos gados pilsētā ierodas ļoti daudz tūristu un pilsētas vara seko līdzi kārtībai un godīgai attieksmei pret ārzemju viesiem. Pats vadītājs vārdā Ha (kas vjetnamiešu valodā nozīmē “okeāns” vai “upe”) nekad nav bijis Eiropā. “Pie mums algas ir ļoti mazas, un pie jums viss ir ļoti dārgi,” saka Ha.

Tieši tāpat kā mums Āzija šķiet kaut kas eksotisks, mēs ar saviem dabīgi gaišajiem matiem pievēršam visu apkārtējo uzmanību.IMGP9323 (2)

Cilvēki kopumā ir ļoti draudzīgi – māj ar galvu un smaida sveicinoties. Dzīvo viņi ļoti lielā nabadzībā, taču ubagu uz ielām nav.

Visi ir aizņemti darbos: kā jau daudzi Āzijas iedzīvotāji, vjetnamieši ir strādīgi, neskatoties uz karsto klimatu. Mūsu jaunais paziņa Čins no Vjetnamas galvaspilsētas Hanojas mums pastāstīja: “Vjetnamas dienvidos ir tikai divas sezonas – kad ir karsti, un kad ir ļoti karsti”. Ziemeļos viss ir citādi – Hanojā mēdz būt pat ļoti aukstas ziemas, laika apstākļi ir neparedzami.

Neskatoties uz to, ka Hošimina ir megapole, kurā dzīvo vairāki miljoni iedzīvotāju, tūristiem neapšaubāmi interesants ir pirmais rajons ar saviem veikaliem, masāžas saloniem, restorāniem, kā arī Saigonas Dievmātes katedrāli, Operas teātri, centrālo pasta staciju, Rātsnamu, Atkalapvienošanās pili, viesnīcu “Rex”, zooloģisko un botānisko dārzu.

Ben Thaņ tirgus un ielu ēdiena tirgus

“Tirgus ir pilsētas pulsējošā sirds, vai precīzāk – kuņģis,” – tā par tirgiem vienmēr saka mans ceļabiedrs, kurš šajās vietās redz autentiskumu, kā arī pilsētas un valsts garšu un smaržu.

Mums patīk doties uz dažādu pilsētu tirgiem, lai parunātu ar tā apmeklētājiem, pārdevējiem, un nogaršotu vietējos ēdienus. Bet Thaņ tirgū valda tīrība, taču šeit ir ļoti daudz apmeklētāju. Dodamies garām tirgus stendiem, kur virs galvām ir fluorescentās lampas, kā slimnīcās.IMGP9449 (2)

Apkārt izkārtas drēbes jebkura vecuma un stila piekritējam. Audumi, lakati, suvenīri, sauso augļu kalni. Jaunas meitenes tīra un griež svaigus augļus. Mēs nopērkam lielu kasti aromātiska mango, kas mums izmaksā pāris eiro, un nesteidzīgi izbaudām tā īpatnējo un saldo garšu.

Mūs pie sevis sauc mazu kafejnīcu saimnieki – šīs kafejnīcas atrodas tieši tirgus vidū: jūras veltes, vjetnamiešu rullīši, kas ietīti caurspīdīgā rīspapīrā, kokosa ūdens. Tepat arī atrodamas gigantiskas garneles, kas pagatavotas visdažādākajos veidos – “wok” pannā, uz grila, apceptas…

Blakus Ben Thaņ tirgum atrodas ielu ēdiena tirgus ar lieliem kopgaldiem un soliņiem, bezmaksas WiFi un pārsteidzošu tīrību. Vēl neesi paspējis iztukšot šķīvi, kad pie tevis pieskrien jaunietis, jautā, vai esi beidzis ēst, savāc šķīvi, un pie reizes atnes salvetes.

Ielu ēdiena tirgū ir grūti izvēlēties sev piemērotāko ēdienkarti – te apkopota gan vjetnamiešu, gan ķīniešu, gan japāņu, gan arī eiropiešu virtuve. Viss maksā 3-4 eiro. Katru dienu cenšamies nogaršot kaut ko jaunu – bez ierastajiem nūdeļu, vistas, cūkgaļas ēdieniem, šeit paveras neizpētītā Āzijas mērču un garšvielu pasaule.

Populārākā mērce Vjetnamā ir zivju mērce un rīsu etiķis ar čili un ķiploku. Tā ir pamata mērce, ko piedāvā gandrīz pie visiem ēdieniem – rīsiem, vjetnamiešu rullīšiem un pavasara rullīšiem (atšķirībā no vjetnamiešu rullīšiem, kas ietīti rīspapīrā, pavasara rullīši ir ietīti biezā mīklā un ir cepti eļļā).

Relaksācijas paradīze

Zaļā tēja ar cukurotu ingveru mums tiek piedāvāta jau pie ieejas spa. Nesteidzīgi izpētām vienkāršu izvēlni, kurā tiek piedāvātas pilnas ķermeņa masāžas, galvas un pēdu masāžas, kā arī dažādas citas – klasiskās, notievēšanai un pretnovecošanas. Cenas – sākot no 5 eiro par pusstundu ilgu masāžu ar kokosriekstu eļļu. Mis Duena pavada no ģērbtuves līdz kabinetam – lielai, aizkaru sadalītai zālei, kur atrodas masāžas krēsli un galdi. Uzmanību – šī nav reklāma. No mūsu kompānijas labāku masāžu savā dzīvē baudījis nebija neviens. Noteikti ir vērts pamēģināt!

Austrumu gardumi

Vairākās pilsētas vietās gaisā jūtams kafijas aromāts. Kofeīns Hošiminā ir uz katra soļa – kafiju bieži dzer aukstu un ar ļoti daudz pienu un cukuru. Mums šķiet, ka šeit kafija tiek godāta vairāk, nekā tēja. Uz ielām atrodas mājīgie kafejnīcu galdiņi, viesi nesteidzīgi sūc kafijotos dzērienus caur salmiņu. Blakus atrodas saldējuma kafejnīca, kur saldējums tiek gatavots ar īpašu mikseru un šķidrā slāpekļa palīdzību. Mēs pasūtām saldējumu ar divām garšām – banānu un Nutella. Bārmenis paņem sastāvdaļas un iejauc tās iepriekš sagatavotā piena un saldā krējuma maisījumā, un ieslēdz mikseri, periodiski pievienojot šķidro slāpekli. Viss griežas, maisās, gaisā paceļas auksts tvaiks, un kafejnīca pārvēršas par laboratoriju. Vēl brīdis, un mūsu gardums ir gatavs!


Hošimina ir bezgalīgs stāsts, dzirkstele mūsu tūrisma pieredzē.

Hošimina, jo īpaši tās daļa, kas atrodas ārpus centra, ir mežonīgums, taču tajā pašā laikā – cilvēcība un atvērtība.

Hošimina ir neliela daļiņa no valsts, kurā valda tik milzīga dažādība.
Bet, iespējams, Hošimina ir mīlestība uz mūžu.


Materiāla autore: Jeļena Ušakova

Foto: KRISTEL KALLAU