theranos-blood-test

Sapņu raža: 5 start-up idejas, kas nav vainagojušās panākumiem


Biznesa vēsturē pastāv lērums uzņēmumu ar ļoti veiksmīgām un patiešām noderīgām start-up idejām. Tomēr vai oriģināla ideja vien garantē veiksmīgu startu un turpmāku biznesa attīstību? Mēs esam atraduši piemērus – šīs ir 5 oriģinālas start-up idejas, kam nav gluži paveicies.


1. Cusoy – restorānu un kafejnīcu meklētājs cilvēkiem, kas cieš no dažādām alerģijām

Cilvēkiem, kas cieš no dažādām alerģijām, došanās uz restorānu ir iepriekš rūpīgi izplānota darbība. Taču aplikācija Cusoy, kas savu darbību uzsāka 2013. gada jūlijā, ievērojami atviegloja ar alerģijām sirgstošo lietotāju dzīvi un piedāvāja viņiem sarakstu ar restorāniem un kafejnīcām, kā arī to ēdienkartēm, lai aplikācijas lietotāji varētu ieturēt maltītes, kuras nesatur alerģiju izraisošas sastāvdaļas. Aplikācijas radītāja ir jauna uzņēmēja vārdā Melisa Canga no Sanfrancisko (ASV). Melisa bija apmierināta ar rezultātiem: lietotāji bija ieinteresēti un priecīgi par jaunajām iespējām, savukārt viņa pati saņēma, kaut nelielu, bet tomēr – peļņu no savas start-up idejas. Taču Cusoy noturējās vien pāris mēnešus un 2013. gada decembrī tika slēgts. Pati aplikācijas autore nosauca galvenos neveiksmes iemeslus – speciālistu trūkums komandā un nepietiekamais finansējums.Attēlu rezultāti vaicājumam “cafe restaurants”

2. Secret – anonīmā saziņa

Aplikācija saviem lietotājiem ļāva anonīmi apmainīties ar privātu un slepenu informāciju, kuru viņi tuviniekiem, piemēram, draugiem vai ģimenei, nekad nestāstītu. Viens no aplikācijas radītājiem – Deivids Bito pēc start-up slēgšanas atzina, ka ticējis atvērtai komunikācijai un radošām izpausmēm, tāpēc viņa aplikācija bijusi tas mehānisms, kas pavērtu ceļu jaunam komunikācijas veidam. Aplikācija strauji ieguva popularitāti pēc ikgadējā Teksasas mūzikas, neatkarīgā kino un mūsdienu tehnoloģiju festivāla. Aplikācija pastāvēja vien 16 mēnešus, līdz tās veidotāji nolēma, ka Secret vairs neatspoguļo sākotnējo uzņēmuma redzējumu. Investori jaunajā un oriģinālajā start-up uzņēmumā kopumā ieguldījuši ap 35 miljoniem dolāru, taču, pēc Bito vārdiem, lielākā daļa šīs naudas investoriem ir atgriezta atpakaļ.Attēlu rezultāti vaicājumam “secrets”

3. Zirtual – tavs personīgais dzīvais palīgs:

Resurss Zirtual saviem klientiem piedāvāja personīgo virtuālo palīgu, kas pēc lietotāja vēlmēm varēja attālināti palīdzēt ar jebkādiem jautājumiem. Viss sākās ar to, ka, servisa izstrādātājs Marena Keita Donovana vēlējās izveidot mini biznesu no sava bloga, darot kaut ko patiešām noderīgu. Uzņēmums kopumā darbojās 4 gadus, par virtuālo palīgu pakalpojumiem pieprasot 99$ mēnesī. Gan uzņēmuma 400 darbiniekiem, gan klientiem par pārsteigumu kļuva 2015. gada 10. augustā publicētā vēstule ar paziņojumu par to, ka uzņēmums tiek slēgts. Start-up uzņēmuma administrācija nespēja pamatot slēgšanas iemeslu, tikai norādot, ka „nekavējoties pārtrauc savu darbību”. Vien 12. augustā uzņēmuma vadītāja nosauca patieso uzņēmuma slēgšanas iemeslu – nepietiekami līdzekļi turpmākajai darbībai. Pēc Donovanas vārdiem, uzņēmuma izdevumi izauguši, taču viņiem pieejamās naudas nav pieticis, lai segtu strauji augušos izdevumus. Uzņēmums visā savas pastāvēšanas laikā piesaistīja 5,5 miljonus dolāru.Attēlu rezultāti vaicājumam “Zirtual virtual assistant”

4. Pixable – sociālo tīklu fotogrāfiju apmaiņa un apskatīšana

Aplikācija, kas ļāva apskatīt sociālajos tīklos apkopotās fotogrāfijas, kas sadalītas dažādās kategorijās, sākotnēji savu darbību uzsāka jau tālajā 2009. gadā, kad aktīva fotogrāfiju apmaiņa sociālajos tīklos vēl tikai tuvojās savai virsotnei. Toreiz diviem Masačūsetsas tehniskās universitātes studentiem arī radās ideja īstenot šo start-up ideju – tik vien, kā jāapkopo visas fotogrāfijas no tādiem sociālajiem tīkliem kā Facebook, Twitter un Flickr, pēc tam arī Instagram, un jāievieto tās visas vienā vietā. Pixable pakāpeniski attīstījās, un 2012. gadā, kad lietotāju  skaits jau bija sasniedzis līdz 5 miljoniem, komunikāciju uzņēmums SinglTel nopirka Pixable. 2014. gadā portāls izmainīja savu darbības virzienu un kļuva par ziņu portālu. Tagad lietotāji varēja uzzināt par aktuāliem notikumiem, stāstiem, un uzzināt jaunākās ziņas no Pixable apkopotās informācijas. 2015. gada novembrī uzņēmums sasniedza rekordlielu auditoriju – gandrīz 9,5 miljonus lietotāju mēnesī. Īsumā – uzņēmums auga, kļuva par tirgus autoritāti un, varētu šķist, laimīgi un pelnoši turpināja pastāvēt. Tomēr veiksmīgi uzsāktais start-up projekts tika slēgts 2015. gada beigās, kad  izstrādātājiem gluži vienkārši izbeidzās līdzekļi, savukārt mātes uzņēmums atteicās finansiāli atbalstīt Pixable radīto saturu. SinglTel meklēja, kas vēlētos uzņēmumu iegādāties, bet, nesagaidot gribēto piedāvājumu par pirkumu, start-up uzņēmumu slēdza.Attēlu rezultāti vaicājumam “Pixable photo”

5. Theranos – „Stīvs Džobss svārkos” un gadsimta maldināšana

Start-up Theranos, kura radītāja bija Stenfordas universitātē mācības pametusī 32. gadus vecā Elizabete Holmsa, darbojās biotehnoloģiju jomā. Uzņēmums auga pakāpeniski: tam parādījās jaunas idejas, plāni, partneri un klienti. Taču patiesos panākumus Theranos piedzīvoja 2013. gadā, kad tas paziņoja par „revolucionāru izgudrojumu” – ierīci, kas ļauj veikt tūlītēju un padziļinātu analīzi, izmantojot vienu asins pilienu. Turklāt pati Holmsa paziņoja, ka ierīce ļaus asinis noņemt pilnīgi nesāpīgi. Kā izrādījās vēlāk, ierīce tomēr ir iztēles auglis, bet pati Holmsa  trīspadsmit gadus maldināja ikvienu – gan investorus, gan plašsaziņas līdzekļus.Šī gada sākumā noslēpumainajai Theranos izstrādei uzmanību pievērsa ASV valsts dienesti, kas plāno veikt izmeklēšanu saistībā ar Elizabeti Holmsu un Theranos. Jāatzīmē, ka uzņēmuma laboratorijas pētījumi tikuši veikti pilnīgā slepenībā – tāpēc gandrīz 10 gadus par uzņēmumu nebija zināms praktiski nekas. Visā šajā laikā uzņēmumam izdevās iegūt 9 miljardus dolāru, bet pašas Holmsas ienākumi bijuši 4,5 miljardi dolāru, taču šī gada sākumā Forbes šo skaitli nomainīja uz nulli un šī patiešām talantīgā mārketoloģe un tirgotāja, kas izlikās par uzņēmēju, beigu beigās ir palikusi vien ar „sasisu sili” un lērumu krimināllietu.Attēlu rezultāti vaicājumam “Theranos”