Early morning in Buenos Aires, Argentina

Savējais starp svešajiem: Nikolas gads Argentīnā


Nikola Vizbule (17) šovasar atgriezās no 10 pavadītiem mēnešiem Argentīnas pilsētiņā Puerto Rico. Uz jautājumu “Kas tur ir atšķirīgs no Latvijas?”, atbilde ir īsa un tieša: “Viss.” Par tālo un interesanto zemi Argentīnu Nikola iespaidos dalījās arī ar YOUNG.LV.


oihgKāpēc Argentīna?

Gribēju braukt apmaiņas programmā jau no mazotnes, kad kāda paziņa arī bija izmantojusi šo organizācijas YFU piedāvāto iespēju un dzirdētie stāsti likās iespaidīgi. No sākuma sapņoju par ASV, taču vecāki teica, ka tas ir par tālu, tāpēc mana nākamā izvēle bija Nīderande. Mācoties devītajā klasē, uz gadu savā ģimenē uzņēmām Melinu no Argentīnas un, kad pastāstīju par savu ieceri, viņa man piedāvāja nākamo gadu pavadīt savā ģimenē – tā nu es kļuvu par viņas viesmāsu.

Grūtības un valoda

Bija grūti ar spāņu valodu, jo, dodoties tur, zināju tikai dažas pamata frāzes kā “Hola, como estas?” un neko daudz vairāk. Parasti apmaiņas skolēni valodu iemācās apmēram četru mēnešu laikā, bet man tas aizņēma daudz vairāk. Turklāt retais no vietējiem  saprot un runā angļu valodā, tikai daži no jauniešiem, pārējiem tā gluži vienkārši nav nepieciešama. No sākuma arī bija bailes par to, kā iejutīšos skolā, taču visi izrādījās ļoti draudzīgi un drīz vien sadraudzējos ne tikai ar klasesbiedriem, bet cilvēkiem arī no citām klasēm. Arī ģimeni jau biju iepazinusi pirms došanās tur, tādēļ arī bailes par to izpalika. Pats grūtākais, protams, bija braukt prom, pametot visu turienes dzīvi un draugus.

Atšķirības ikdienas dzīvē

Argentīnieši kā tauta ir ļoti mierīgi un nedarīs šodien to, ko var izdarīt arī rīt. No malas var šķist, ka viņu dzīves līmenis salīdzinājuma ar mūsējo ir daudz zemāks, taču viņi ir laimīgi, ja ir jumts virs galvas, ko uzvilkt, paēst, ģimene, ko mīlēt un hobijs, ar ko nodarboties. Kā stresa pārņemtajai latvietei, kurai vienmēr jāsteidzas, jātiecas pēc kā vairāk, to redzēt bija nepierasti. Arī dienas iedalījums ir pavisam citāds. Man skola sākās 7:00 no rīta un beidzās jau 12:00, tad visi dodas mājās pusdienās un baudīt “siestu” jeb pusdienlaiku. Tās laikā pilsētas ielas ir tukšas un klusas, jo atpūšas visi, tad pēcpusdienā iestādes atsāk darbu un dzīve pilsētā turpina kūsāt līdz vēlai naktij. Starp iedzīvotājiem tas ir pavisam normāli – iet pie kāda ciemos vai ārā vienpadsmitos naktī, jo tieši tad milzīgais karstums pierimst. Piemēram, mēs ar draugiem reiz devāmies uz kafejnīcu ēst saldējumu trijos naktī, un, jā – tā bija atvērta.

Brīvais laiks ar Argentīnas jauniešiem

Puerto Rico pilsētā iecienītākā vieta, kur iet ar draugiem pēc skolas, bija jau minētā saldējuma kafejnīca, tā arī bija mana mīļākā vieta tur. Ierasti bija arī sēdēt uz soliņa un kompānijā dzert tēju “Mate” vai “Terere”, padodot tās trauku pa apli. Starp zēniem, protams, liela popularitāte ir futbolam, daudzas meitenes trenējas volejbolā. Liels notikums dzīvē ir 15. dzimšanas diena, jo tad ikkatram jaunietim tiek rīkota milzīga ballīte ar iespaidīgoiuyām dekorācijām, DJ, klātiem galdiem un nerimstošām dejām – tad gan argentīniešu mierīgums tiek atstāts mājās un visi iztrakojas ne pa jokam. Dejas notiek tur īpašā un populārā mūzikas stilā – cumba, to pārstāv tādas grupas kā “Marama” un “Rambai”. Šajās 15 gadu svinībās jeb “Fiesta de quince anos” jāierodas vismaz 15 radiniekiem, taču viņiem tas ir maz –ģimenes ir ļoti lielas un, kad pirmo reizi ierados es, ciemos bija sanākuši jau kādi 50 radi, es pat nepaguvu iemācīties viņu visu vārdus.

Kartupeļu trūkums organismā

Man pietrūka kartupeļu. Kad jautāju viesmammai, kāpēc mēs tos negatavojam, viņa atbildēja, ka grūti, jo pārāk liela ņemšanās, tie jāmazgā, jāmizo, jāgatavo – argentīnieši pieraduši pie kā vienkāršāka. Viņu maltītes pārsvarā sastāv no salātiem un gaļas ēdieniem. Gaļu viņi tur tiešām ēd daudz, tādēļ lielai daļai ir veselības problēmas un veģetārisma kustība ir ļoti nepopulāra, sabiedrībā nepieņemama.

Argentīnas laikapstākļi, daba un pilsētas

Es dzīvoju Argentīnas ziemeļos un mūsu apkārtnē klimats bija silts un mitrs, apkārt lietusmeži. Kad Latvijā ir ziema, tur ir vasara, tā kā manā apmaiņas gadā iekrita vēl viens 3 mēnešu brīvlaiks. Vasarā ir pat 40 grādu karstums, bet gada aukstākajā daļā termometra stabiņš noslīd līdz 8 grādiem un arī sajūtas tādā laikā ir nepatīkamas, jo mitrajā gaisā šķiet, ka ir vēl aukstāks. Valsts gan ir liela un arī tās daba un klimats atšķiras dažādās provincēs, tāpat, kā kultūra.po876e

Par atgriešanos

Jau zinu, ka došos atpakaļ 2017.gada decembrī, jo tad mani tur esošie draugi pabeigs skolu un svinēs izlaidumu. Iemeslu atgriezties ir daudz – draugi, viesģimene, arī pati pilsēta, Argentīnas daba un kultūra.

Par došanos pasaulē

Noteikti došos pasaulē. Šobrīd vēlos pēc vidusskolas mācīties tūrismu Nīderlandē, tas arī pavērtu daudz dažādu nodarbošanās veidu, lai iepazītu citas valstis, varbūt varētu nodarboties ar viesnīcu biznesu vai atvērt savu tūrisma biroju. Zinu arī, ka kādu laiku dzīvošu Amerikā – tā joprojām ir mana sapņu valsts.

Kāpēc jauniešiem vajadzētu doties apmaiņas gadā?

Dalība apmaiņas programmā vidusskolā ir kaut kas tiešām vienreizējs, šis gads parāda pasauli un kultūras no pavisam cita skatupunkta un ļauj iepazīt ļoti daudz interesantu cilvēku un iegūt vēl vienu ģimeni. To noteikti vajadzētu pamēģināt ikvienam, vēlāk augstskolā ir iespēja doties arī Erasmus+ programmā, ko izmantos mans brālis. Es turpinu darboties YFU kā brīvprātīgā, taču šajā mācību gadā mēs savā ģimenē Latvijā uzņemsim vēl vienu puisi no Argentīnas.