chess5

Sporta veids, kas atdzimst no jauna-ciemos Rīgas Šaha skolā


Arvien vairāk pieaug jauniešu skaits, kas nodarbojas ar šahu, tāpēc devāmies ciemos uz Rīgas Šaha skolu, lai noskaidrotu, kā tiek sagatavoti jaunie čempioni. Par šahu mums pastāstīja treneris, šaha lielmeistars un trešais labākais šahists Latvijā-Arturs Neikšāns.


Par Šaha skolu

Rīgas Šaha skola tika dibināta 1972. gadā un pašlaik skolēnu skaits sasniedz vairāk nekā 400, kuru pasniedzēji ir šaha lielmeistari. Šeit sastopami dažādi jaunieši – vecumā no 7 līdz pat 25 gadiem, bet šaham vecuma ierobežojuma nav, ja vien esi ieinteresēts spēlē un nebaidies pamēģināt kaut ko jaunu.15204190_602649126586145_111897367_o

Kāpēc šahs tiek uzskatīts par sporta veidu?

Atbilde ir pavisam vienkārša- profesionālajā šahā spēļu ilgums var būt pat līdz astoņām stundām, tāpēc rodas diezgan liela fiziskā piepūle un nogurums. Šahu mēdz dēvēt arī par galda spēli ar zināmiem sporta elementiem.

Daudzās valstīs šahs ir obligāts mācību priekšmets skolās, bet arī Latvijā atsevišķās skolās tas tiek pasniegts fakultatīvi, jo šahs attīsta:

*loģisko izpratni;

*plānošanu;

*atmiņu.

Nav jābūt matemātiķim, lai sāktu spēlēt šahu, bet vēlāk spēlē iegūtās zināšanas var palīdzēt skolā. Šahs iemāca savstarpēji konkurēt un iemācīties pieņemt zaudējumu, jo uzvarēt jāprot visiem. Tas sniedz arī psiholoģisku attīstību.15183911_602649133252811_1113372318_o

Lai sevi motivētu spēlēt šahu profesionālā līmenī, ļoti svarīga ir nepiespiesta atmosfēra un trenera spēja motivēt, jo tikai tā ir iespējams sasniegt augstākus rezultātus. Mūsdienās Latvijā vairāk populārs ir šahs kā parasta galda spēle, mazāk-kā profesionāls sporta veids, tāpēc ir svarīgi popularizēt šahu profesionālā līmenī. Vairāk šahs ir aktuāls zēniem,bet ir arī meitenes, kuras spēlē līdzvērtīgi zēniem. Interesanti, ka spēcīgākās šahistes nāk no Kuldīgas.

Jaunieši var lepoties arī ar Eiropas mēroga sasniegumiem, piemēram, 2011. gadāLatvijas šahisti ieguva divas medaļas Eiropas čempionātā. Reizi divos gados tiek rīkota Latvijas Šaha olimpiāde Valmierā. Treneri uzsver, ka sasniegumu pamatā ir personīgā attieksme, talants un arī finansējums.Talantu ir iespējamsaizstāt ar darbu, tāpēc nav jābaidās, ja pirmajā spēlē viss nesanāk, kā iecerēts.15216101_602649136586144_1107587082_o

Aptaujājot jauniešus, kas šahu spēlē vairāk nekā piecus gadus, apkopojām piecus, pēc skolēnu domām, nozīmīgākos ieguvumus:

*šahs rada priekšrocības matemātikā uzdevumu risināšanā;

*šahs rada sacensību prieku;

*tas palīdz rūpīgāk pieņemt lēmumus;

*regulāri spēlējot šahu, rodas ātra reakcija;

*tas rada spēju paredzēt notikumu attīstību.

Piedalīšanās

Ja agrāk neesi saskāries ar šaha spēli, būs nepieciešamas priekšzināšanas, lai varētu apmeklēt Šaha skolu. Labākie spēlētāji dodas uz starptautiskajiem konkursiem, bet vasarās piedalās nometnēs. Šaha skolā vari apgūt gan teoriju, gan spēles izpratni un principus. Visas nodarbības notiek pēc stundām un ir bez maksas.

Ja arī tu vēlies sākt spēlēt šahu, ieskaties Rīgas Šaha skolas mājaslapā – www.sahaskola.lv vai vienkārši nopērc šaha koplektu un sāc trenēties!