WhatsApp Image 2017-03-20 at 11.52.13

Vai māksla ir tikai bohēma vien? Māksliniece Justīne Seile


Mākslinieks ir profesija, kurai nav robežu, tajā tiek ielikta visa sirds un dvēsele. Gleznas var panākt visdažādāko emociju gammu. Ar sarunām par mākslu, kosmosu un nedaudz nereālo iepazīsim mākslinieci Justīni Seili.


Justīnes vizītkarte:WhatsApp Image 2017-03-20 at 11.50.04

Mācījusies: Ventspilī, Liepājā, tagad – Rīgā, Mākslas akadēmijā.

Mūzika: Queen, The Doors, Kings of Leon, arī klasiskā mūzika;

60. gadu stils un košas krāsas (gribētu katru istabas sienu citā krāsā);

Justīnes darbus raksturo: centrālais tēls, uzsvars uz emocijām, arī depresīvais.

Mākslā iedvesmo Raula Zitmaņa darbi;

Pasaulē: Rīga, Amsterdama, Francija (mākslinieku paradīze), bērnības atmiņās  -Slītere.

Iesaka apmeklēt: Arsenālu, Purvīša balvu, XO galeriju.

Iedvesma

Ieejot mākslinieces mājās, uzreiz var just radošo un pozitīvo gaisotni ar grupas Queen dziesmām fonā, iesāktām krāsu bundžām un gleznām pie sienām. Katrā no tām var redzēt robežu starp īsto un nereālo, jo Justīnes darbus raksturo interesanti (arī traki) tēli, lai piedotu ‘’odziņu’’ katram mākslas darbam. Kā saka pati Justīne, viņai idejas gleznām ‘’pienāk no kosmosa’’, iedvesmojoties gan no cilvēkiem, sejām, emocijām un dabas. Māksla ir visapkārt, bet tas, cik katrs no tās paņem, ir mūsu pašu ziņā. Par īpaši iedvesmojošiem Rīgā Justīne uzskata kafijas ‘’šopus’’, Andrejostu un Āgenskalnu. Slītere Justīnei asociējas ar bērnības atmiņām – mežu, jūru un dabu.2017-03-04-PHOTO-00000471

Sports un māksla

Pašlaik Justīne studē Mākslas akadēmijas 3. kursā, bet pirms tam ļoti aizrāvās ar sportu, jo 12 gadus apmeklēja daiļslidošanu, dejas, bet skriešana viņai palīdz atslēgties no ikdienas steigas un atbrīvoties. Mūsdienās laiku ‘’apēd’’ jaunākās tehnoloģijas, tāpēc Justīne nelieto internetu, kā arī iesaka mums kaut uz dienu atslēgties no tā, lai atpūstos un sajustos brīvāk. Justīne visur pārvietojas kājām vai ar velosipēdu, bet sabiedriskajā transportā var vērot cilvēkus, no kuriem iedvesmoties kādam radošam darbam.

Par kritiku

Par galvenajiem kritiķiem uzskata pasniedzējus un ģimeni, kā arī draugus. Atzinība vienlaikus var būt gan laba, gan slikta, jo tieši kritika dod stimulu virzīties uz priekšu, lai par spīti pierādītu cilvēkiem pretējo – līdzīgi kā sportisti. Jāapzinās, ka ne visiem var izpatikt, un tas nemaz nav vajadzīgs, jo galvenais ir atrast savu rokrakstu un darba stilu. Justīne neuztraucas par citu domām, viņai  pārliecība kontrastē ar paškritiku. Gadās, ka darbus nenovērtē, neredz to jēgu, bet vienmēr būs kāds, kas sapratīs. Arī mums vajadzētu mazāk satraukties par citu viedokli,  jo tikai ar savu neatlaidību un spītu varam sasniegt mērķus.

Mākslinieces ikdiena

Justīnes diena sākas ar lekcijām, bet, pārnākot mājās vakarā, viņa glezno. Viņa aizraujas arī ar dzejas rakstīšanu, jo ar tās palīdzību var pateikt to, ko nevar panākt ar gleznu. Teātris un grāmatu lasīšana palīdz rast iedvesmu. Darbu tapšanā liela nozīme ir aurai un enerģijai, jo svešās vietās gleznot ir daudz grūtāk, nekā sev ierastā vidē. Cilvēki rada gan pozitīvo, gan negatīvo enerģiju, kuru var labi sajust. Lai sevi motivētu sasniegt rezultātus, jāatceras trīs svarīgi punkti: apņemšanās, darbs un mērķtiecība. Situācijās, kad viss apnīk, jāņem pauze, lai atslēgtos no visa. Justīne mēdz pavadīt laiku savās ārpus Rīgas- mājās, kas atrodas meža vidū, lai sakārtotu domas.2017-03-04-PHOTO-00000464

Mākslinieka realitāte

Ir dzirdēts ne mazums mītu un stereotipu par māksliniekiem- bohēmisti, alkoholiķi, dzīvot nemākoši, utt., bet nevar visus vērtēt vienādi. Mākslinieki dzīvo savā pasaulītē, domu lidojumā, tas ir nevis hobijs, nevis darbs, bet dzīvesstils. Neizpaliek arī grūtības, piemēram, dārgi materiāli, kas nepieciešami gleznošanai, ideju/laika trūkums,  bet, saprotot, ka tas ir īstais aicinājums, tiek atrasta izeja pat no vissarežģītākās situācijas.

Iespējas iesaistīties mākslā

Nav obligāti jābūt gleznotājam, lai būtu tuvāk mākslai, jo, apmeklējot izstādes, pasākumus, studējot mākslas zinātni, vari būt daļa no tās. Atrodi savu mākslas stilu, kas tevi piesaista. ‘’Workshopi’’ ir interesants veids kā iepazīt mākslu,  jo to laikā top glezna, kā arī mākslinieks ar savu harizmu un enerģiju spēs iedvesmot tevi kādam radošam darbam.

Runājot par to, cik svarīgs mūsdienās ir talants, Justīne uzsver: ‘’Nekad nesaki, ka nav talanta. Pat ja šķiet, ka nekas nesanāk, nevajag padoties, jo talants ir tikai 10% no rezultāta.’’ Ja strādā pie sava mērķa, tas agrāk vai vēlāk atmaksāsies divtik.WhatsApp Image 2017-03-20 at 11.51.50

Nākotnes plāni

Nākotnē Justīne gribētu kļūt par iedvesmas avotu kādam, atvērt savu mākslas galeriju, bet pavisam tuvākā nākotnē gaidāms liels notikums – personālizstāde (no 16.jūnija līdz 16. Jūlijam Talsu muzeja izstāžu zālē), kur esi aicināts arī tu.