pexels-photo-157543

Video satura patēriņš mobilajās ierīces pieaug, BITE turpina stiprināt tīkla kvalitāti un kapacitāti


Interneta, īpaši tiešsaistes video satura, patēriņš mobilajās ierīcēs pieaug un saskaņā ar ekspertu prognozēm turpinās pieaugt arī nākotnē, tāpēc mobilo sakaru operators BITE, attīstot tīklu, īpašu uzmanību pievērš video satura kvalitātei un tīkla kapacitātei kopumā, informēja uzņēmuma vadītājs Latvijā Kaspars Buls.


 Šobrīd tiešsaistes video saturs veido 65% no kopējās interneta plūsmas BITES tīklā, turklāt tas stabili pieaug – pēdējo sešu mēnešu laikā šā satura patēriņš ir palielinājies par 12%. Jāpiebilst, ka vairāk nekā pusi jeb 70% no video satura, kas ikdienā tiek pārraidīts uzņēmuma tīklā, veido “Youtube” video.

Kvalitatīvu, augstas izšķirtspējas video saturu spēj nodrošināt 4G un augstāki tīkla standarti, piemēram, 4G+, 4.5G utt. Tieši šīs tehnoloģijas BITE pērn attīstīja visvairāk, īpaši fokusējoties uz reģioniem – 4G tīkla paplašināšanā vien tika ieguldīti aptuveni 30% no kopumā 10 miljoniem eiro, ko uzņēmums investēja tīkla infrastruktūras attīstībā. Tādējādi šā gada sākumā BITES 4G internets bija pieejams jau 99% Latvijas iedzīvotāju, bet 4G+ internets – aptuveni 66% iedzīvotāju.

“Neraugoties uz aizvien pieaugošajiem interneta lietošanas apjomiem, mums izdodas saglabāt nemainīgu tīkla kvalitāti, jo nepārtraukti palielinām tā kapacitāti. Taču, attīstoties tehnoloģijām, lietotāji kļūst aizvien prasīgāki gan attiecībā uz pakalpojumu kvalitāti, gan arī klientu servisu. Tāpēc, lai varētu nodrošināt klientiem pozitīvu mobilo sakaru lietošanas pieredzi, investīcijas tīkla attīstībā turpināsim arī šogad, īpašu uzmanību pievēršot tieši video satura kvalitātei,” norāda BITES vadītājs.

To, ka video satura lietojums pasaulē strauji pieaug, uzsver arī mediju aģentūras “Carat” stratēģiju direktore Ieva Kravčenko. Viņasprāt, īpaši nozīmīgi tas ir, runājot par interneta patēriņu mobilajās ierīcēs, kur priekšroka tiek dota īsākiem video, tos ērti pārskatot, piemēram, sociālo tīklu aplikācijās, vai sekojot līdzi aktuāliem sporta, populārās kultūras vai citiem notikumiem tiešraidēs neatkarīgi no laika zonas vai atrašanās vietas.

“Šo video satura patēriņa pieaugumu dažādās tiešsaistes platformās uzskatāmi redzam arī, pētot Latvijas auditoriju. To veicina operatoru nodrošinātais mobilā interneta ātrums un stabilitāte un arvien pieejamākas piemērotas mobilās ierīces,” uzsver Kravčenko.

Ņemot vērā, ka mobilā tīkla kvalitāti var vērtēt no dažādiem aspektiem – gan lejupielādes un augšupielādes ātrums, gan faktiskā satura kvalitāte, tās atbilstība patērētāju gaidām, pagājušā gada nogalē BITE sāka izmantot “Google” analītiku, kas ļauj objektīvi novērtēt uzņēmuma tīkla kvalitāti. Pēc tā datiem, šobrīd jau 92% “Youtube” video satura BITES tīklā pieejama HD kvalitātē.

“Mērot “Youtube” lejupielādes ātrumu, šis risinājums uzskatāmi parāda BITES tīkla lietotāju reālo pieredzi. Mēs varam efektīvi sekot līdzi signāla kvalitātei dažādos Latvijas nostūros, operatīvi identificēt vietas, kur tīklā veidojas pārslodze un nepieciešams palielināt kapacitāti. Tas ļauj ne tikai efektīvāk plānot investīcijas, bet iespējami ātrāk sniegt klientiem kvalitatīvu pakalpojumu,” uzsver Buls.

Šobrīd BITEI visā Latvijā ir 757 bāzes stacijas. Pērn tika uzstādītas 41 jaunas 3G/4G bāzes stacija un astoņas 4.5G bāzes stacijas. Tāpat 84 esošās bāzes stacijas visā Latvijā tika aprīkotas ar jaudīgo 4G tehnoloģiju, bet 82 bāzes stacijas – ar 4G+ tehnoloģiju.


Līdz maijam BITE plāno aprīkot ar 4G tehnoloģiju visu tīklu. Tāpat uzņēmums šogad turpinās attīstīt 4G+ un 4.5G tehnoloģijas, pakāpeniski gatavojoties 5G ieviešanai.