16357137_634387550078969_1842787710_o

Vieta aktīviem jauniešiem: Rīgas Skolēnu dome


Mūsdienās jauniešiem ir arvien lielākas iespējas iesaistīties pasākumos un organizācijās, lai gūtu jaunu pieredzi un dotu savu ieguldījumu. Tam spilgts piemērs ir Rīgas Skolēnu dome, kurā jaunieši var paši organizēt pasākumus un ietekmēt dažādus lēmumus. Lai uzzinātu, kā un kāpēc iesaistīties RSD, ar YOUNG.LV savā pieredzē dalījās tās dalībniece- Sabīne Veldre.


16388534_634387610078963_966414918_oKāds bija Tavs amats un pienākumi RSD?

Trīs gadus es aktīvi darbojos RSD, bet tagad sanāk ik pa laikam palīdzēt dažos darbos.

Pirmo gadu biju sporta komitejas biedrs, vēlāk divus gadus biju 1. viceprezidente. Mani pienākumi bija palīdzēt trīs komiteju vadītājiem un prezidentam ar komiteju vadīšanu. Tie ir tādi rakstītie pienākumi, bet patiesībā jau visi darbojāmies kā komanda: viens otram palīdzējām, bieži darījām arī to, kas neietilpa mūsu pienākumos. Piemēram, ja viens prot labāk kaut ko novadīt, bet neprot rakstīt rēķinus, līgumus vai ko citu, tad viņam arī tika dota iespēja vadīt kādu pasākumu, un ar rēķinu un citu papīru kārtošanu viņam palīdzēja kāds, kurš to prata labāk. Pati par savu pienākumu uzskatīju palīdzēt tur, kur spēju to darīt.

Cik jauniešu iesaistās RSD, un kā tiek ievēlēta valde un prezidents?

Jauniešu skaits katru gadu mainās, bet vidēji tie ir 75 cilvēki. RSD valde sastāv no 5 komiteju vadītājiem, lietvedes, 1. un 2. viceprezidenta un prezidenta. Katru aprīli ir iespēja pieteikties visiem amatiem. Sākumā ievēl komiteju vadītājus, un to dara komitejas biedri, bet lietvedi ievēl jaunie komiteju vadītāji. Ar prezidenta un viceprezidentu amatiem ir nedaudz garāks process. Kandidāti piesakās, un tad viņiem ir jādodas uz kongresu, kur katram ar sevi ir jāiepazīstina un jāpierāda sava piemērotība prezidenta amatam Rīgas skolu skolēniem. Katrai Rīgas skolai tiek dota iespēja izvirzīt vienu no saviem skolēniem, kas pārstāvēs skolas viedokli. Katrai skolai tiek dota viena balss, kuru atdot par viņuprāt atbilstošāko RSD prezidenta amatam. Prezidenta amatu ieņem cilvēks ar augstāko balsu skaitu un viceprezidenti ieņem savus amatus atbilstoši balsu skaitam. Kongresā skolu pārstāvjiem arī ir jāapstiprina vai jānoraida valde.16388723_634387683412289_1975403005_o

Kur ir RSD mītnes vieta un cik bieži notiek sēdes?

RSD tiekas Ķengaragā, Kaņiera ielā 15, Jauniešu centrā “Kaņieris”. Sēdes notiek katru nedēļu. Reizēm gan kādai komitejai sēdes izpaliek, ja visi darbi jau laicīgi paveikti, taču katru nedēļu vismaz vienu no komitejām varēs dzirdēt ‘Kaņierī’ darbojoties.

Kurš, tavuprāt, ir veiksmīgākais jūsu organizētais pasākums?

Šis sarežģīts jautājums, man jau visi mīļi un veiksmīgi. Šajā mācību gadā par veiksmīgu uzskatu RSD kopsapulci, kas notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un kuru apmeklēja diezgan daudz skolēnu. Veiksmīgs, jo skolēni aktīvi diskutēja par savām skolām un pašpārvaldēm. Ja atskatos uz trim aizvadītajiem gadiem, tad par veiksmīgāko sauktu Ziemassvētku balli, kas jau ir tradīcija un ieliek elegances pamatus daudzos jauniešos.16388590_634387643412293_429563694_o

Kādas vēl tradīcijas ir ieviesušās RSD?

Par tradīciju ir kļuvis pasākums “Ķeriet lapsu aiz astes!”, kas notiek aprīļa sākumā. Jautras sacensības skolu komandām interesantās aktivitātēs. Noteikti vieta, kur labi pavadīt laiku un uzzināt daudz ko jaunu.

Vēl par tradīciju daudzi jau saukuši projektu “Mākslas rakstu maratons”, kas ir trīs dienu pasākums vasarā, tēmās- māksla, teātris mūzika.

Šogad esošie RSD jaunieši cītīgi darbojas, lai ieviestu kaut ko jaunu, skolēniem saistošāku, tādēļ varbūt daļa tradicionālo pasākumu vairs nav, jo tie savu jau bija izsmēluši.

Kur parasti jaunieši uzzina par pasākumiem, kurus rīko RSD?

Visus jaunumus var meklēt RSD Facebook lapā, kā arī par aktuālākajiem notikumiem tiek izsūtīti e-pasti pašpārvaldēm un to konsultantiem.16357432_634387526745638_989765663_o

Kādi ir tavi lielākie ieguvumi no Rīgas Skolēnu domes?

RSD mani izmainīja par 180 grādiem. Agrāk biju diezgan klusa, mierīga meitene, kura neko ārpus skolas nedarīja un nemaz negribēja darīt. Nonākot RSD, nācās bieži kāpt ārpus komforta zonas, darīt lietas, kuras iepriekš baidījos darīt, tas man iemācīja pieņemt riskus, būt drosmīgai, uzņemties atbildību. Kļuvu atvērtāka, tagad nebaidos komunicēt, diskutēt. RSD bija platforma, kurā ļāva kļūdīties un no kļūdām mācīties gan rīkojot dažādus pasākumus, gan ikdienas darbā. Varēju mācīties no zinošiem cilvēkiem, gūt pieredzi, par kuru daudzi mana vecuma jaunieši ir tikai dzirdējuši. Tāpat arī trīs gadu laikā ieguvu neskaitāmus kontaktus, kuri jau man ir noderējuši vairākkārt un zinu, ka noderēs arī vēlāk. Par pašu lielāko ieguvumu sev es uzskatu cilvēkus, kurus iepazinu un, kuri nu jau kļuvuši par maniem tuvākajiem draugiem. Ieguvumu ir patiešām daudz.

RSD ir atvērts un gaida ikvienu skolēnu, kuram ir interese darboties, īstenot savas idejas.

Materiāla autore: Lelde Elizabete Kusiņa